Urologická klinika Univerzitnej nemocnice v Martine ako prvá na Slovensku využíva transperineálnu metódu biopsie prostaty. Podľa martinského urológa Jána Švihru sa na rozdiel od bežnej metódy vzorka neodoberá ihlou cez konečník, ale cez kožu.
Takmer bez komplikácii
„Výsledky fúznej biopsie sú veľmi dobré, s naším tímom sme zákrok robili už viac ako stovke pacientov a komplikácie sme nemali takmer žiadne. Čo sa týka záchytov rakoviny, naše skúsenosti sú rovnaké ako inde vo svete,“ skonštatoval Švihra.
Pre problémy s prostatou roky zle spával. Pacientovi z Česka pomohla najnovšia liečebná metóda
Benefitom metódy je podľa neho aj miera záchytu rakoviny, keďže lekár vidí ložisko, do ktorého ihla smeruje.
Špeciálny softvér vyvinutý vo Francúzsku
Urológovia martinskej nemocnice využívajú na fúznu biopsiu špeciálny softvér vyvinutý vo Francúzsku, ktorý je na Slovensku jedinečný.
„Presne si pamätá miesto vpichu do prostaty. Obraz vie následne zrekonštruovať a v prípade opakovanej biopsie určiť presné miesto, z ktorého je potrebné zobrať vzorku. Prípadne sa opakovaniu vyhnúť a odobrať vzorku z úplne iného miesta,“ vysvetlil výhody softvéru Švihra.
Prípady rakoviny sa zvyšujú
Prípadov rakoviny prostaty podľa martinského urológa na Slovensku pribúda.
Muži sa nezaujímajú o svoje zdravie, na rakovinu prostaty zomrie ročne 600 z nich
„Je to dôsledok toho, že sa u nás zlepšuje diagnostika a zároveň starne populácia. Hlavným rizikovým faktorom tohto onkologického ochorenia je vek. Tým, že sa snažíme robiť medzi mužmi osvetu, na preventívne prehliadky ich prichádza viac, ako tomu bolo v minulosti,“ dodal Švihra.