Univerzitná nemocnica Martin v minulom roku vykonala 31 transplantácií obličiek. Od roku 2003 ich má za sebou vyše tri stovky. Na čakacej listine na transplantáciu obličiek na Slovensku je v súčasnosti približne 250 pacientov.
Ako uviedla docentka Univerzitnej nemocnice Martin Ivana Dedinská, dôvodom dlhého čakanie na transplantáciu sú prísne zákony a nedostatočné špecializované pracoviská, ktoré transplantačné a darcovské programy realizujú.
„Na Slovensku máme v súčasnosti štyri nemocnice, kde sa transplantácia obličiek vykonáva, a to v Banskej Bystrici, v Martine, v Košiciach a v Bratislave,“ dodala Dedinská.
Jeden darca zachráni až siedmich pacientov
Pred tým, než sa človek stane darcom orgánov musí podstúpiť rôzne vyšetrenia na infekčné alebo onkologické choroby, ktoré by darcovstvo znemožnili.
Transplantácie zachránili na Slovensku od roku 1990 vyše štyritisíc životov
„Jeden darca môže zachrániť život až siedmim pacientom. Transplantácie srdca, pečene a pľúc sú život zachraňujúce výkony, transplantácia obličky významne skvalitňuje a hlavne predlžuje život pacientom,“ dodala Dedinská.
Oblička od živého človeka
Darcovstvo obličiek má oproti ostatným výhodu. Nakoľko sú párový orgán, človek prežije len s jednou z nich, a teda je tu možnosť darcovstva aj od živého človeka.
Na Slovensku takéto transplantácie predstavujú len 10 %. Obličku väčšinou daruje niekto z rodiny, aby znížili potransplantačné komplikácie a genetické nezhody.
UNLP si pripomenie 30. výročie prvej transplantácie obličky
„Ak totiž nemá vhodného živého darcu obličky, musí byť zo zákona zaradený do dialyzačného programu a až potom môže byť zaradený na čakaciu listinu. Liečba je časovo náročná, dialýzu musí absolvovať spravidla trikrát do týždňa, čo pacientov limituje v ich osobnom, ale najmä pracovnom živote. Pri darovaní obličky od živého darcu tieto problémy úplne odpadnú.“ dodáva docentka Dedinská.
Najčastejšími darcami nie sú motorkári
Na Slovensku sa orgány odoberajú od darcov s mozgovou smrťou. Najčastejšie sú to pacienti s rozsiahlym zakrvácaním do mozgu alebo pacienti s cievnou príhodou. Veľmi často sa nimi stávajú aj ľudia po pádoch či rôznych ťažkých poraneniach hlavy.
Predstava motorkárov ako najčastejších darcov orgánov nie je pravdivá. „Pri vážnych dopravných nehodách jazdec na motorke utrpí vážne zranenia, kde nastáva devastácia orgánov a často krát umierajú na mieste,“ dodala docentka.