Transplantácie zachránili na Slovensku od roku 1990 vyše štyritisíc životov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transplantácia srdca
Foto: GettyImages
Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život.

Viac ako štyritisíc ľudských životov na Slovensku zachránil darcovský a transplantačný program od roku 1990. V minulom roku sa na Slovensku uskutočnilo 201 transplantácií. Z nich 146 bolo transplantácií obličiek, 37 transplantácií pečene a 18 transplantácií srdca. Ide o mierny medziročný pokles, keďže v roku 2017 bol celkový počet transplantácií 203.

Ako vo štvrtok informovala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská na tlačovej besede, ministerstvo nastavilo aj systém identifikácie potenciálnych darcov pre zdravotnícke zariadenia a vytvorilo akčný plán Národného transplantačného programu na roky 2019 – 2020 s vyhliadkou do roku 2022.

Všetky tieto kroky majú viesť k tomu, aby sme mali na Slovensku ešte efektívnejší transplantačný program, s cieľom zachrániť viac ľudských životov, pre ktorých je transplantácia jedinou možnosťou liečby,“ uviedla ministerka zdravotníctva.

Obličky
Foto: ilustračné, GettyImages

Pribudol pankreas

Transplantačný program sa realizuje na štyroch špecializovaných pracoviskách: v Bratislave, Martine, Banskej Bystrici a Košiciach. Na Slovensku je funkčný transplantačný program pre obličky, srdce a pečeň.

Od januára tohto roka sa v banskobystrickom transplantačnom centre otvoril priestor pre transplantácie pankreasu.

Na Slovensku odoberáme orgány od mŕtvych darcov, u ktorých bola potvrdená smrť mozgu. Napriek princípu predpokladaného súhlasu, podľa ktorého sú darcami všetci, ktorí nie sú v registri darcov, lekári vždy komunikujú s pozostalou rodinou a informujú ju o zámere odberu,“ informovala hlavná odborníčka MZ SR pre transplantácie Zuzana Žilinská.

Verejnosť pristupuje k transplantáciám pozitívne

Ako povedal hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina, za posledné roky sa vzťah verejnosti k transplantáciám zlepšil.

Napríklad v tomto roku sa ešte nestretli s tým, že by pozostalí negatívne reagovali na zámer lekárov odobrať orgány. Naopak, reagujú pozitívne. Lekári sa stretli aj s prípadmi, keď sa rodina sama iniciatívne zaujímala o možnosť darovať orgány zomretého.

Podla prezidenta Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslava Beňu len asi 10 % z celkového počtu transplantácií obličiek je od živých darcov.

Naším cieľom je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa priblížime k aktivitám vyspelých európskych krajín, a najmä zvýšime dostupnosť tejto liečby vyššiemu počtu pacientov,“ konštatoval Beňa. Vlani sa transplantovalo od živých darcov 11 orgánov, mŕtvych darcov bolo 78.

Na čakacej listine je v súčasnosti evidovaných 327 pacientov, pre ktorých je transplantácia jedinou nádejou na život. Najviac, 272 pacientov čaká na transplantáciu obličky, 34 pacientov na srdce, 21 pacientov na pečeň a dvaja pacienti na pľúca.

Ako informoval Chrastina, transplantácie pľúc podstupujú slovenskí pacienti vo fakultnej nemocnici v Motole v Českej republike.

Sedem životov

Na problematiku darcovského a transplantačného programu upozorňuje už štyri roky aj Slovenská transplantologická spoločnosť kampaňou Sedem životov, ktorá je pod záštitou MZ.

Slovenská transplantologická spoločnosť je dobrovoľná, odborná vedecká spoločnosť. Je organizačnou zložkou Slovenskej lekárskej spoločnosti, ktorej súčasťou je aj Sekcia transplantačných koordinátorov.

Kampaň Sedem životov, ktorú spoločnosť realizuje od roku 2015, má vzdelávať verejnosť v tejto téme, zvýšiť počet odberov a orgánových transplantácií, skrátiť čakanie na životne dôležitý orgána a zabrániť tak predčasným úmrtiam.

Šiesty jún je Svetovým dňom transplantácií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea KalavskáĽuboslav BeňaMartin ChrastinaZuzana Žilinská