Umelá inteligencia čoraz viac preniká aj do zdravotníctva. Môže pomôcť pri diagnostike lekárom a najnovšie aj pacientom. Zdravotná poisťovňa Dôvera pripravila pre pacientov službu, ktorá vyhodnotí príznaky ochorenia a podľa ich naliehavosti a závažnosti odporučí, ako postupovať ďalej.
Ako na utorňajšej tlačovej besede uviedol riaditeľ poisťovne Martin Kultan, ide o systém spoločnosti Infermedica, ktorý už využívajú v niekoľkých krajinách. Slovenskú verziu nástroja už vyskúšalo a preverovalo približne 70 slovenských lekárov z rôznych lekárskych odborností.
Samodiagnostika obsahuje viac ako 600 bežných diagnóz a dokáže vyhodnotiť viac ako 1 300 príznakov. Zároveň sa stále učí a zdokonaľuje, napríklad priraďuje k diagnózam príznaky, ktoré nie sú s nimi bežne asociované.
Nenahrádza lekára
Ako Kultan uviedol, ľudia často hľadajú informácie o príznakoch ochorení na internete a viac ako polovica respondentov oslovených v prieskume dôveruje informáciám z internetu, ale ešte si ich chcú overiť. Preto Dôvera priniesla nástroj, ktorý je spoľahlivý a poskytuje overené informácie.
Zároveň však Kultan zdôraznil, že samodiagnostický nástroj nenahrádza lekára. Vyhodnotí zadané informácie, ponúkne zoznam možných diagnóz a odporučí ďalší postup – či treba vyhľadať lekára neodkladne, prípadne ktorá špecializácia môže určiť definitívnu diagnózu.
Ako to funguje
Nástroj sa nachádza na stránke Dôvery. Na začiatku pacient zadá svoje základné údaje – pohlavie a vek. Na ďalšej stránke zadá príznaky, ktoré ho trápia – či už na diagrame ľudského tela alebo textovým vyhľadávaním.
Následne sa systém spýta na ďalšie rizikové faktory, ako je fajčenie, obezita, vysoký cholesterol, tlak, a podobne. Nástroj berie do úvahy aj prípadné infekčné ochorenia získané v iných krajinách, preto sa opýta, kde pacient žije, resp. ktoré krajiny navštívil za posledný rok.
Umelá inteligencia nato začne klásť otázky, cieľom ktorých je dozvedieť sa bližšie informácie, vylúčiť niektoré diagnózy a sústrediť sa na tie pravdepodobnejšie. Ak pacient otázke nerozumie, môže zvoliť túto možnosť a systém otázku preformuluje.
Vzápätí odpovede vyhodnotí a ukáže odporúčanie ako urgentne a ktorého lekára navštíviť, ako aj zoznam diagnóz, ktoré prichádzajú do úvahy.
Aká bude budúcnosť
Nástroj je v súčasnosti v otvorenej testovacej prevádzke. Ako uviedol projektový manažér Miroslav Halecký, s ponukou testovať už poisťovňa oslovila 100-tisíc poistencov. „Záujem o novinku prejavili hlavne ženy, prevažovala veková skupina 20- až 30-ročných,“ vysvetlil Halecký.
Na webovej stránky je samodiagnostika dostupná pre všetkých, okrem toho je aj súčasťou aplikácie pre Android aj iOS, ktoré sú určené pre poistencov Dôvery.
Dôvera podľa Kultana plánuje svoje služby na báze umelej inteligencie postupne rozširovať a zastrešovať ich bude názov Dôvera Genio.
Možné bude zrejme aj napríklad prepojenie diagnostického nástroja s lekármi, keď základné informácie a príznaky zadá pacient ešte pred návštevou a lekár ich tak bude mať k dispozícii.