Tretia fáza oddlžovania nemocníc bola ukončená, aktuálne prebieha proces sumarizácie štatistických dát. Pre agentúru SITA to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR. „Presné údaje budú k dispozícii budúci týždeň,“ informovalo ministerstvo. Tretia etapa sa začala v júni.
„Proces oddlžovania je nastavený transparentne a efektívne s dôrazom na férovosť vynaložených prostriedkov a ministerstvo zdravotníctva postupuje v súlade s vládou schválenou koncepciou oddlžovania. Na oddlženie bolo vyhradených celkovo 585 miliónov eur,“ uviedol rezort zdravotníctva.
Súčasťou boli aj ozdravné plány
V prvej etape, ktorá sa skončila v júli minulého roka, bola oddlžovaná suma 339 mil. eur. Objem peňazí zahŕňal tak veriteľov nemocníc, ako aj Sociálnu poisťovňu či veriteľov Národnej transfúznej služby. Do procesu oddlžovania sa zapojilo 29 nemocníc a Národná transfúzna služba. Všetko bolo podľa rezortu riadne a načas uhradené. V druhej etape oddlženia je výsledná suma oddlžených pohľadávok z Fixného diskontu vyše 402-tisíc eur a suma oddlžených pohľadávok z elektronickej aukcie je 54,7 mil. eur.
Dlhy nemocníc sa neznižujú, ozdravné plány nestačia
Súčasťou oddlžovania boli aj ozdravné plány, ktoré každá nemocnica musela prijať a plniť, aby mohla oddlžovanie využiť. „Ozdravné plány nemocníc sú vyhodnocované priebežne a ich realizácia a plnenie je v súlade s vládou schválenou koncepciou oddlžovania nastavená na viac rokov. Nemocnice postupne napĺňajú ciele stanovené v ozdravných plánoch, oddlžovanie pomáha znižovať záväzky voči dodávateľom, ktorí sa do oddlženia prihlásia,“ informovalo ministerstvo.
Podľa neho možno konštatovať, že nemocnice napríklad zvyšujú kontrolu spotreby liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu, zriaďujú verejné lekárne, obstarávajú modernú zdravotnú techniku alebo sa zameriavajú na skvalitnenie indikátorov kvality, ako sú opakované hospitalizácie a operácie.
Vykonávajú najdrahšie úkony
„V týchto nemocniciach sa uskutočňuje najväčší rozsah finančne náročných výkonov poskytovanej zdravotnej starostlivosti a pacienti z menších regionálnych nemocníc v ťažkých stavoch častokrát v ohrození života sú prevážaní práve do fakultných a univerzitných nemocníc, kde dostávajú komplexnú špičkovú zdravotnú starostlivosť. Štátne fakultné a univerzitné nemocnice teda vykonávajú tie najdrahšie výkony,“ pripomenulo ministerstvo.
SK+MED: Procesy v zdravotníctve sú stabilné, ale oddlžovanie sa výrazne neposúva
V tejto súvislosti sa tak podľa rezortu podiel medicínsky a ekonomicky najnáročnejších výkonov presúva z menších nemocníc práve do spomínaných zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva.
Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED v júli pre agentúru SITA uviedla, že nereflektuje výrazné posuny zo strany regulátora smerujúce k oddlžovaniu sektora. Pohľadávky členov asociácie združených v SK+MED sa vtedy pohybovali v rozmedzí okolo 90 mil. eur. „Napriek tomu veríme, že situácia v sektore zdravotníctva sa bude stabilizovať,“ konštatovala asociácia.
Tempo zadlžovania je rovnaké
Ku koncepcii oddlžovania sa pred mesiacom pre portál vZdravotníctve.sk kriticky vyjadril aj riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš. Tempo zadlžovania je podľa neho rovnaké ako doteraz, a to napriek oddlžovaniu nemocníc.
„Priestor, ktorý tu vznikol, sa vôbec nevyužil,“ skonštatoval vtedy Goliaš. „Priestor na zvyšovanie efektívnosti je v nemocniciach obrovský,“ dodal. Pritom zdravotnícke zariadenia nemusia byť na vine.
Ako Goliaš upozornil, zo zdrojov im odčerpáva mzdový automat lekárov, zvyšujú sa aj platy sestier a ostatného personálu.