Vypadávanie vlasov je bežný jav. Denne nám vypadne v priemere 50 až 100 vlasov. Deje sa tak pri bežnom narábaní s vlasmi, pri česaní alebo kontakte s vankúšom, či pokrývkou hlavy.
Ak však máte pocit, že vám vypadne omnoho viac vlasov, môže to súvisieť aj so zdravotným problémom alebo sezónnymi zmenami v našom tele.
Niektoré štúdie naznačujú, že ľudia môžu trpieť zvýšeným vypadávaním vlasov v určitých ročných obdobiach, najmä na jeseň. Dôvodom môže byť to, že vlasy počas jari a leta vstupujú do fázy rastu, teda anagénnej fázy. Na jeseň a v zime prichádza viac vlasov do fázy vypadávania, teda telogénnej fázy.
Za vypadávanie vlasov môže aj genetika, či rôzne závažné ochorenia
Vypadávanie vlasov môžu spôsobovať mnohé faktory. Geneticky máme určené, či budú naše vlasy husté alebo budeme mať problém s ich vypadávaním. Častou príčinou vypadávania vlasov je androgénna alopécia, čo je genetický stav, ktorý môže postihnúť obe pohlavia.
Dočasné alebo trvalé vypadávanie vlasov môžu taktiež spôsobiť hormonálne zmeny a stavy ako tehotenstvo, pôrod, menopauza a problémy so štítnou žľazou. Ďalšou príčinou môžu byť zdravotné komplikácie a choroby ako napríklad diabetes, anémia či autoimunitné ochorenia.
Treba si dávať pozor aj na niektoré lieky a liečby, prípadne stres a traumy. Naše vlasy môže potrápiť aj dlhodobý stres.
Liečba vyžaduje konzistentnosť
Ak trpíte mimoriadnym vypadávaním vlasov, je dôležité obrátiť sa na lekára alebo dermatológa, ktorý vám môže pomôcť určiť príčinu a navrhnúť vhodnú liečbu. Zabrať by vám mohli lieky ako je minoxidil alebo finasterid, ktoré môžu pomôcť pri vypadávaní vlasov.
Ako sa starať o vlasy počas leta?
Dôležitá je, samozrejme, aj výživa zvnútra, a to zdravá strava bohatá na vitamíny a minerály, ako je biotín, vitamín D a E. Zinok a železo tiež môžu pomôcť podporiť rast vlasov.
Účinné môžu byť aj niektoré byliny a prírodné doplnky, ako je palmetto alebo ginkgo biloba. Viacero štúdií odporúča znižovať stres, ktorý tiež môže prispieť k vypadávaniu vlasov. Na zvládanie stresu môžu pomôcť meditácia alebo jóga.
Na rast vlasov pomôžu aj produkty na to určené, napríklad rozmarínový olej. Odborníci odporúčajú aj masírovanie vlasovej pokožky, čím sa pokožka prekrvuje.
Pomôcť vám môže aj mezoterapia
Mezoterapia je nechirurgický kozmetický medicínsky postup, ktorý zahŕňa injekcie malých dávok liekov, vitamínov, hormónov, enzýmov alebo rastlinných extraktov do strednej vrstvy kože, zvanej mezoderm. Táto metóda bola pôvodne vyvinutá vo Francúzsku v 50. rokoch 20. storočia na liečbu bolesti svalov, na cievy a kožu.
Šedivé vlasy súvisia so stresom. Odborníci odhalili pozitívny jav, ktorý môže vplývať na ich farbu
V súčasnosti sa mezoterapia často používa v kozmetických procedúrach na redukciu celulitídy a tuku, omladenie pleti, ale aj na liečbu vypadávania vlasov. Mezoterapia sa môže použiť na stimuláciu rastu vlasov a zlepšenie cirkulácie vo vlasovej pokožke.
Pri mezoterapii sa malé množstvá aktívnych látok aplikujú priamo do oblasti, ktorú chceme liečiť, a to pomocou veľmi tenkých ihličiek. Tieto látky sa obvykle podávajú do strednej alebo hlbšej vrstvy kože, odtiaľ pochádza názov mezoterapia (meso znamená v gréčtine prostredie).
Pred samotnou procedúrou sa oblasť ošetrenia dôkladne vyčistí a dezinfikuje. Potom sa do kože vpichujú malé dávky liekov alebo vitamínov. Po procedúre môže byť koža trochu začervenaná alebo opuchnutá, ale tieto symptómy by mali rýchlo ustúpiť.
Celkový priebeh liečby závisí na konkrétnom probléme, ktorý sa rieši. Na to, aby sa dosiahli optimálne výsledky, môže byť potrebných niekoľko sedení v pravidelných intervaloch.