Transplantácie orgánov zachránili uplynulý rok množstvo Slovákov, vplyvom pandémie utrpel darcovský program

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Operácia, transplantácia, lekári
Transplantácia srdca predstavuje štandardnú liečebnú metódu inak neriešiteľného chronického zlyhávania srdca. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Až 181 ľudských životov sa podarilo v roku 2020 zachrániť na Slovensku vďaka darcovstvu a transplantácii orgánov, a to napriek náročnej situácii počas druhej vlny pandémie COVID-19. Skorou aktivizáciou a prijatím preventívnych opatrení sa aj s pomocou Ministerstva zdravotníctva SR podarilo revitalizovať transplantačný program na Slovensku.

Viac o téme: Koronavírus

Informovala o tom v tlačovej správe v rámci Európskeho dňa darcovstva orgánov a v súvislosti s kampaňou Sedem životov Slovenská transplantologická spoločnosť.

Utrpel darcovský program

Na Slovensku sa od 1. januára 2021 do 23. septembra 2021 podarilo zachrániť až 98 ľudských životov. V tomto roku sa transplantovalo 74 obličiek, z toho 11 obličiek bolo od živého darcu, ďalej tiež 14 pečení a 10 sŕdc.

Avšak príchod alfa variantu na začiatku roku 2021 a enormný nápor na nemocnice, respektíve intenzivistické pracoviská jednotlivých nemocníc v dôsledku ochorenia C0VID-19 spôsobil pokles počtu transplantácií. Tým utrpel najmä darcovský program.

„Môžeme však skonštatovať, že vďaka viacerým podporným aktivitám a dostupnosti očkovania, ktoré nám pomáhajú znižovať záťaž zdravotníckych zariadení, sa počty odberov a transplantácií postupne zvyšujú,” ozrejmil hlavný transplantačný koordinátor Martin Chrastina.

Biele zóny

Podľa hlavnej odborníčky rezortu zdravotníctva pre orgánové transplantácie Zuzany Žilinskej sa napriek všetkému tímom v transplantačných centrách darí primerane situácii. Ako to bude ďalej závisí aj od epidemickej situácie v tretej vlne.

„Náš transplantačný program je plne závislý na možnostiach intenzivistických pracovísk identifikovať a manažovať potenciálnych darcov orgánov. Situácia v transplantačnom programe sa bude odvíjať od dostupnosti ‚nekovidových‘, takzvaných bielych zón intenzivistických pracovísk,” priblížila Žilinská.

Celosvetový problém chýbajúcich darcov

Na Slovensku čaká na svoju druhú šancu na život aktuálne viac ako 300 pacientov. „Sme schopní operovať všetkých pacientov na čakacej listine. Problémom je, že nemáme dostatočný počet darcov. Tento problém je však na celom svete, nielen u nás,” dodáva Chrastina.

S týmto problémom má pomôcť šesť rokov trvajúca kampaň Sedem životov, ktorej hlavným cieľom je zlepšiť povedomie ľudí o možnosti darcovstva nielen v prípade mozgovej smrti, ale aj od živých darcov.

Darovaná oblička zachráni život

„Vo svete tvoria transplantácie obličiek od živých darcov 40 percent z celkového počtu transplantácií. U nás je to zatiaľ len 10 až 15 percent. Našou snahou je priblížiť sa k dvadsiatim percentám, čím sa dostaneme na úroveň európskeho priemeru. Odber obličky živému darcovi nezasahuje významne do plnohodnotného života darcu. Naopak, príjemcovi orgánu môže takto darovaná oblička zachrániť život,” vysvetlil prezident Slovenskej transplantologickej spoločnosti Ľuboslav Beňa.

Tohtoročný motív kampane Sedem životov je práve podpora živých darcov obličiek. Kampaň bude prebiehať najmä na sociálnych sieťach a prostredníctvom celoslovenských médií. Finančnú podporu a záštitu nad kampaňou prevzalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľuboslav BeňaMartin ChrastinaZuzana Žilinská
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenská transplantologická spoločnosť