Riešením by bolo podľa hlavného ekonóma a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky MF SR Martina Filka buď poriadny konkurenčný trh alebo jedna zdravotná poisťovňa.
Na to, koľko ide prostriedkov do zdravotníctva, dostávajú pacienti na Slovensku málo. Zhodnotil na konferencii „Trend Zdravotnícky manažment 2015“ hlavný ekonóm a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR Martin Filko. Súčasný stav charakterizoval ako „málo zdravia za veľa peňazí“. Podľa Filka systém verejného zdravotného poistenia, ktorý bol nastavený pred desiatimi rokmi, prešiel nezdravým vývojom.
Systém charakterizuje relatívne vysoká miera trhovej koncentrácie. „Potom vidíme relatívne slabú mieru regulácie, dokonca až do tej miery, že u nás ako v jednej z mála krajín, ak nie v jedinej v Európskej únii, nefunguje systém platieb za diagnózu (DRG), ktorý robí úplne základnú vec, definuje produkt. Je to trochu, ako keby sme mali trh s elektrinou, ale nemali by sme kilowathodiny,“ vysvetlil. Ďalším nedostatkom je podľa Filka slabá činnosť inštitúcií. „Inštitúcie nerobia tie veci, ktoré by robiť mali,“ povedal.
Súčasný systém poistenia je podľa šéfa IFP drahý a umožňuje nekalé praktiky, je prebyrokratizovaný. Ako riešenie vidí Filko buď poriadny konkurenčný trh alebo jednu zdravotnú poisťovňu. „Obidve sú legitímne veci. Je to veľká téma, je správne, že sa o tom bavíme. Jednu z tých možností by sme mali vybrať, súčasný systém nie je dobrý,“ dodal.
Podľa Svätopluka Hlavačku z Ústavu sociálneho lekárstva a organizácie zdravotníctva Lekárskej fakulty SZU Bratislava nerozhoduje, aký model zdravotného poistenia bude na Slovensku, rozhodujúce je kultúrne prostredie. Modely zdravotného poistenia sa podľa neho dajú uplatniť u nás, problémom je však vysoká transakčná náročnosť pri zmene systému. „Akonáhle sa začneme rozprávať o tom, že pôjdeme z jedného modelu do druhého, tak musíme rozprávať o tiež tom, že čo to bude stáť, čo bude celé prechodné obdobie stáť,“ podotkol.