Banskobystrický Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) zaznamenal v okrese Brezno štyri prípady ochorenia na kliešťovú encefalitídu a v okrese Banská Bystrica jeden prípad tohto ochorenia.
Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, v okrese Brezno išlo o dospelé osoby, ktoré konzumovali čerstvý ovčí syr zo súkromných salašov a ich ochorenie bolo laboratórne potvrdené nálezom špecifických protilátok. V ďalšom prípade bolo ochorenie potvrdené u dospelého muža z Banskej Bystrica, ktorý má v anamnéze opakované prisatie kliešťov.
Podľa hovorkyne odborníci úradu pokračujú vo všetkých prípadoch v epidemiologickom šetrení. Pôvodcom kliešťovej encefalitídy je vírus, ktorý dokáže prežiť u rôznych hostiteľov. Nájdeme ho u teplokrvných divých, ale aj u domácich zvierat, ktoré sa dostávajú do kontaktu s prírodou, pasienkami a parkmi. Môžu to byť kozy, ovce, kravy, psy alebo mačky.
Hlavným prenášačom vírusu kliešťovej encefalitídy je však kliešť vo všetkých vývojových štádiách – larvy, nymfy aj dospelé kliešte. Vírusom kliešťovej encefalitídy je nakazených 0,01 až päť percent kliešťov v závislosti od lokality. „Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj potravinami, infikovaným a tepelne nedostatočne upraveným kozím, kravským či ovčím mliekom. Inkubačná doba choroby sa priemerne pohybuje od sedem do 14 dní, ale môže trvať aj dlhšie,“ doplnila Tolnayová.