Podujatím v Košiciach v pondelok vyvrcholila najväčšia preventívna akcia v oblasti ústneho zdravia zrealizovaná na Slovensku, ktorú organizuje Slovenský spolok študentov zubného lekárstva. Informovala o tom PR manažérka Lekárskej fakulty Univerzity P. J. Šafárika Jaroslava Oravcová.
Roadshow nazvaná Spolu za zdravý a krásny úsmev odštartovala 20. apríla v Bratislave. Postupne sa objavila v Nitre, v Komárne, v Trnave, v Leviciach, v Piešťanoch, v Bojniciach, v Trenčíne, v Banskej Bystrici, v Žiline, v Martine, v Poprade, v Levoči, v Prešove, v Bardejove, v Michalovciach a v Spišskej Novej Vsi.
Praktické školenia účastníkov v jednotlivých mestách zabezpečovalo takmer 80 študentov z troch slovenských univerzít – Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Roadshow sa pripravovala už od vlaňajšieho leta a podieľal sa na nej 30-členný organizačný tím študentov.
Ako uviedol prezident Slovenského spolku študentov zubného lekárstva Jakub Jánošík, ide o už štvrtý ročník celoslovenskej roadshow, ktorej cieľom je naučiť ľudí za pomoci inštruktáže s klasickou zubnou kefkou, medzizubnou kefkou či takzvanou single-kefkou správnu techniku čistenia zubov.
„V predchádzajúcich sedemnástich mestách sa nám podarilo zaškoliť v ústnej hygiene takmer štyritisíc občanov, pričom každý z nich si vďaka našim partnerom mohol odniesť aj kefku, s ktorou predtým trénoval správnu techniku čistenia zubov,“ dodal Jánošík.
Slováci majú rezervy
Študentská roadshow podľa neho opäť potvrdila, že Slováci majú stále čo doháňať – študenti sa presvedčili o tom, že Slovákom veľmi často chýbajú dôležité informácie i správne návyky.
„Nemožno to generalizovať, stretli sme sa ľuďmi, ktorí mali dostatočné vedomosti o ústnej hygiene a zjavne sa jej s ohľadom na stav svojho chrupu aj dostatočne venovali, no prišli sme do kontaktu aj s takými, ktorých zuby a ďasná vyzerali doslova katastrofálne,“ priblížila projektová manažérka roadshow Katarína Kusynová.
„Najväčším negatívnym prekvapením boli pre nás pri inštruktáži v Komárne dvaja asi desaťroční súrodenci s masívnym zubným kameňom a silným zápalom okostice. Dokonca im obom chýbalo už v tomto veku niekoľko zubov! Ich ústna hygiena bola evidentne silne zanedbaná a mali sme pocit, že tie deti nepoužívali pravidelne ani len bežnú zubnú kefku… Neverili sme, že v dnešnej dobe je čosi také možné, zvlášť u malých detí,“ dodala Kusynová,.
Najstarší účastníci roadshow boli seniori vo veku okolo osemdesiat rokov, medzi ktorými boli priepastné rozdiely v stave ich chrupu. Zatiaľ čo jedna pani nemala už ani jediný vlastný zub, iný pán v jej veku mal ústa plné vlastných zubov bez medzier.
„Najmladšou účastníčkou bola iba osemmesačná Patrícia, ktorá od nás odchádzala so svojou vôbec prvou zubnou kefkou. Záujem jej mamičky o našu inštruktáž nás veľmi potešil, pretože pravidelná starostlivosť o ústnu hygienu je namieste už pri mliečnych zúbkoch a čím skôr sa návyky založia, tým lepšie. Preto sme radi, že medzi najčastejších našich stánkov patrili práve mamičky s deťmi,“ povedala Kusynová.
Pomáha individuálny prístup
Študentskej roadshow tento rok počasie veľmi neprialo, vo väčšine navštívených miest študentov privítal dážď alebo vietor, čo sa podpísalo pod nižší počet inštruktáží ako pri predošlých ročníkoch roadshow.
Tvrdia však, že ich roadshow nie je len o číslach, ale najmä o kvalite čistenia zubov a dobrej inštruktáži, preto sú radi, že sa niektorým záujemcom mohli venovať aj viac ako pol hodinu. Práve individuálny prístup k návštevníkom sa ukazuje byť veľmi efektívny v odstraňovaní zlých návykov a zlepšovaní ústnej hygieny u verejnosti.
„Výbornou pomôckou bol pre nás roztok, ktorý zafarbí zuby so zubným povlakom na fialovo, takže ľudia vidia rukolapný dôkaz stavu ich ústnej hygieny. Hlavne malé deti sa na fialových zúbkoch výborne bavili, no bola to pre nich aj motivácia na lepšie čistenie chrupu,“ skonštatoval Jánošík, podľa ktorého je cieľom výnimočného študentského projektu naučiť ľudí správne sa starať o chrup, čo sa odzrkadlí na ich lepšom zdraví.
Predchodcom veľkej roadshow po slovenských mestách projektu bol menší projekt nazvaný ‚Dni zdravého úsmevu‘, ktorý sa konal v roku 2011 v Košiciach. Študenti zubného lekárstva v rámci neho takisto inštruovali ľudí o správnej ústnej hygiene a presvedčili sa o význame takejto akcie. Myšlienku sa preto rozhodli rozšíriť aj do ďalších miest a osloviť tak oveľa viac ľudí.