Medzinárodný tím vedcov z Washingtonskej univerzity a švajčiarskeho výrobcu liekov Humabs Biomed SA spochybnil účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu koronavírusu omikron.
Viac o téme: Koronavírus
Odborníci vo svojej štúdii, ktorá zatiaľ neprešla ďalšou vedeckou kontrolou, uvádzajú, že vakcína nevytvorila „žiadnu neutralizačnú aktivitu proti omikronu“. Vedci skúmali vzorky zdravotníckych pracovníkov v argentínskom Buenos Aires, ktorí sú zaočkovaní Sputnikom V.
Sputnik V má údajne najlepšie výsledky
Gamalejovo národné výskumné centrum epidemiológie a mikrobiológie, ktoré vyvinulo očkovaciu látku, a Ruský fond priamych investícií, ktorý vývoj vakcíny Sputnik V i jej jednodávkovej verzie Sputnik Light financoval, popreli západnú štúdiu a naopak uviedli, že vakcína poskytuje najlepšiu ochranu proti omikronu.
V spoločnom vyhlásení uviedli, že predbežná laboratórna štúdia ukázala, že Sputnik V má v porovnaní s inými vakcínami pri omikrone „najlepšie výsledky neutralizácie vírusu“.
Rusko začalo s vývojom novej verzie vakcíny Sputnik V, chce ju prispôsobiť novému variantu omikron
Gamalejovo centrum spochybnilo zistenia zahraničného výskumu a vyhlásilo, že sú výsledkom použitia „nesprávnych vzoriek séra“.
„Nedávno publikovaná malá štúdia sa zaoberá účinnosťou vakcíny Sputnik proti variantu omikronu zámerne prostredníctvom vzoriek séra, ktoré nie sú reprezentatívne,“ uvádza vo vyhlásení.
Putin si svoj Sputnik V pochvaľoval
V piatok účinnosť vakcíny Sputnik V proti variantu omikron chválil aj ruský prezident Vladimir Putin.
„Náš Sputnik V funguje dobre a možno dokonca účinnejšie oproti omikronu ako druhé používané vakcíny,“ vyjadril sa počas kongresu Ruského zväzu priemyselníkov a podnikateľov.
Ruský prezident Vladimir Putin na sebe otestoval experimentálnu nosovú vakcínu proti koronavírusu
V Rusku podľa vicepremiérky Taťjany Golikovovej dosiaľ nahlásili 25 prípadov nákazy variantom omikron.