Od posledného tendra na výber poskytovateľov ZZS Falck vymenil takmer 70 % svojho vozového parku.
Spoločnosť Falck Záchranná a.s., ktorá je najväčším poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby (ZZS) na Slovensku, tento rok zakúpila 20 nových záchranárskych sanitiek a 45 nových vozidiel pre Dopravnú zdravotnú službu.
Ako uviedol regionálny riaditeľ Falck pre strednú a východnú Európu Ivo Krpelan, od posledného tendra na výber poskytovateľov ZZS tak Falck vymenil takmer 70 % svojho vozového parku. Falck preinvestoval za svoje viac ako desaťročné pôsobenie na slovenskom trhu 36 mil. eur a plánuje naďalej v investíciách pokračovať.
Znížil sa priemerný vek sanitiek
Podľa zverejnených informácií prvé nové záchranárske sanitky budú na cestách od 8. novembra a postupne budú všetky nasadzované tak, aby v januári 2018 bolo 20 sanitiek novej generácie kompletne v prevádzke. Novinkou je elektronické spätné zrkadlo pre vodiča, vďaka ktorému má prehľad o situácii v ambulantnej časti a v prípade neočakávanej situácie vie pohotovo a rýchlo reagovať. Všetky nové sanitky sú pripravené na elektronizáciu, majú integrované zásuvky pre napojenie tabletu, tlačiarne.
Rozsiahlou obnovou vozového parku poklesol priemerný vek sanitiek. Pri záchranárskych sanitkách klesol z 5,94 roka na 4,72 roka. Oveľa výraznejší pokles spoločnosť zaznamenala pri sanitkách DZS, kde sa priemerný vek vozidiel znížil z 9,17 roka na 6,37 roka. Nové vozidlá Dopravnej zdravotnej služby začali voziť pacientov po celom Slovensku od septembra. Medzi novinky vo vozidlách patria panik alarmy, ktoré pomôžu pacientom privolať pomoc v prípade záchvatu či zhoršenia zdravotného stavu.
Spoločnosť Falck okrem technologických investícií investuje aj do ľudského kapitálu. Náklady na vzdelávanie dosiahli za celé obdobie pôsobenia na trhu takmer 10 mil. eur. Falck Záchranná na Slovensku zamestnávala ku koncu septembra vyše 1 700 zamestnancov.
Od októbra sa zavádza plošne u všetkých poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby mobilná aplikácia STEMI, ktorú posledné dva roky testovali záchranári Falck Záchrannej v Prešovskom kraji. Komunikačná technológia STEMI umožňuje potvrdenie EKG diagnózy infarktu špecialistom – kardiológom na diaľku.
Záchranári tak privezú pacienta priamo na katetrizačnú sálu do kardiocentra bez veľkých časových strát. Využíva GPS lokalizáciu, mapový tracking, obrazové/zvukové notifikácie a databázové výstupy. Aplikáciu vyvinul lekár Martin Studenčan z prešovského kardiocentra v spolupráci so spoločnosťou Wolftown.