Dôchodcovia by tak ušetrili najviac 30 eur za tri mesiace. Nápad SNS sa nestretol s nadšením.
Slovenská národná strana (SNS) ústami svojho predsedu Andreja Danka prekvapila. Na najbližšiu schôdzu parlamentu chce prostredníctvom poslancov predložiť návrhy napríklad na zníženie daní. Teda nie štandardnou cestou cez vládu či po dohode s koaličnými partnermi.
Tu sa však neplánuje zastaviť. Danko vyhlásil, že ďalej budú pokračovať ďalšími opatreniami. Medzi nimi má byť aj „oslobodenie [dôchodcov] od platenia liekov“.
Zrejme tak chce stanoviť nulový doplatok na lieky pre poberateľov starobného dôchodku.
MZ: Takéto zmeny si vyžadujú diskusiu
Ministerstvo zdravotníctva v reakcii diplomaticky odpovedalo, že takéto zmeny si vyžadujú širšiu diskusiu.
Ako skonštatovala hovorkyňa MZ Zuzana Eliášová, ohľad berú v prvom rade na pacienta. „Pri rozhodovaní vždy berieme do úvahy tak medicínsky, ako aj ekonomický rozmer. To sa týka aj procesu kategorizácie liekov, pri ktorej je ťažiskové, aby v každej skupine bol liek bez doplatku, resp. s minimálnym doplatkom,“ uviedla.
Zároveň pripomenula, že už v súčasnosti je zavedený ochranný limit pre doplatky na lieky.
Ochranný limit
Predstavuje hranicu, ktorú ak dôchodca alebo ťažko zdravotne postihnutý pacient pri doplatkoch za lieky, resp. zdravotnícke pomôcky prekročí, zdravotná poisťovňa mu tieto peniaze pošle automaticky späť. Toto sa posudzuje raz za štvrťrok.
Ochranný limit u starobných dôchodcov od januára 2018 stúpol na 30 eur. Limit sa okrem toho rozšíril aj na ľudí, ktorí sú poberateľmi predčasného dôchodku a nevznikol im nárok na starobný dôchodok. Ochranný limit tak môže využiť väčšia skupina ľudí ako doteraz.
Limit spoluúčasti :
- starobní a predčasní dôchodcovia: 30 eur
- pre všetky deti do dovŕšenia 6 rokov: 10 eur
- u detí do dovŕšenia 6 rokov s preukazom ZŤP: 0 eur (poisťovňa teda vracia všetky doplatky)
- u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP: 12 eur
Ochranný limit sa vzťahuje na všetky zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa.
Pri liekoch, zdravotníckych pomôckach aj dietetických potravinách sa do limitu započítava doplatok za ich najlacnejšiu verziu na trhu (najlacnejšiu alternatívu). Pacientovi zdravotná poisťovňa vráti doplatky z najvýhodnejšieho ochranného limitu. Aby pacient peniaze získal, nemusí spraviť nič, poisťovňa mu ich vráti automaticky.
INESS: Je to nesystémové
Analytik inštitútu INESS Martin Vlachynský označil nápad SNS za nesystémový.
„Po prvé, nie je definované, ako veľký je to problém popri iných sociálnych problémoch v spoločnosti. A prečo by sa mal riešiť cez zdravotný systém a nie cez sociálny systém,“ skonštatoval Vlachynský.
„Po druhé – prečo práve dôchodcov? Prečo nie napríklad ZŤP a invalidných dôchodcov?“ pýta sa analytik. Ako upozornil, napríklad dve tretiny prekročení ochranných limitov spoluúčasti na poplatkoch za lieky a zdravotnícke pomôcky je práve pri týchto skupinách.
Pomáhať chcú len občanom s najväčším voličským potenciálom
„Vo výsledku môžete mať dôchodcu s vysokým dôchodkom, ktorému odpustia pár centov doplatku na jednej strane a na druhej strane rodinu s chronicky chorým dieťaťom, ktorá bude doplácať naďalej,“ hovorí Vlachynský.
Ak má podľa neho SNS racionálny dôvod považovať doplatky za problém hodný riešenia, mala by postupovať systémovo. Napríklad prepracovaním ochranných limitov, aby naozaj pomohla tým najviac zasiahnutým občanom, nielen občanom s najväčším voličským potenciálom.
Druhou stranou mince je výpadok zdrojov v zdravotníctve, ktorý sa bude musieť nejakým spôsobom zaplátať. „Celková výška doplatkov predstavuje zhruba 140 miliónov, predpokladám, že rádovo desiatky miliónov sú doplatky dôchodcov,“ uzavrel Vlachynský.