V polovici mája darovala Slovensku spoločnosť biochemika Pavla Čekana stotisíc genetických testov na koronavírus, ktoré sama vyvinula. V tom čase sa už prvá vlna epidémie na našom území chýlila ku koncu a vyhliadky na jej zvládnutie boli dobré.
Koronavírus: Počet nakazených rapídne stúpa, na Slovensku pribudlo 90 nových prípadov
Situácia sa však otočila, počet nakazených narastá a stojíme na prahu druhej vlny, ktorá by mohla byť ešte silnejšia ako prvá.
Päť bodov na zvládnutie pandémie
Na aktuálne dianie prostredníctvom príspevku na Facebooku reagoval aj Pavol Čekan, ktorý zverejnil svoj vlastný recept na zvládnutie pandémie. Pozostáva z piatich kľúčových bodov, ktorý by sa podľa neho mali zlepšiť.
Pavol Čekan: Prvých stotisíc slovenských testov na koronavírus je pripravených, vydržia 40 dní
Podľa Čekana je potrebné:
- signifikantne zvýšiť kapacity na efektívne vyhľadávanie pozitívnych pacientov a ich kontaktov aj s využitím digitálnych technológii;
- zvýšiť kapacitu rutinného testovania, hlavne pre prichádzajúcich ľudí zo zahraničia;
- zaviesť automatizovaný zber čo najväčšieho spektra dôležitých dát o šírení infekcie;
- zlepšiť zrozumiteľnú a informatívnu komunikáciu smerom k verejnosti;
- dbať na prevenciu proti vírusu – nosenie rúšok, dezinfekcia, karanténne opatrenia, atď.
V realite to tak podľa experta nefunguje a „epidemiológia hlásia nedostatočné kapacity, odberové miesta hlásia preťaženie systému, o zásobách IVD certifikovaných PCR testoch vieme málo a tí, ktorí by o tom mali vedieť, si zavádzajúc zamieňajú odberové sety s PCR testami.“
Sme málo informovaní
Ako ďalej napísal Čekan, o dátach o šírení infekcie nevieme nič a ľudia sa sťažujú, že sú malo informovaní.
„Každý deň tŕpneme, koľko bude pozitívnych pacientov, či ešte máme testy, či nastúpia deti do škôl, či máme dostatok masiek, rúšok, ochranných odevov, či už tu máme nekontrolované komunitné šírenie, či naozaj zvládneme druhú vlnu pandémie,“ hodnotí.
Nie je čas zvaľovať vinu na druhých
Podľa výskumníka sa čas kráti a my musíme brať situáciu vážne. Je neskoro zvaľovať vinu na druhých, argumentuje.
Mali by sme podľa neho doplniť zásoby chýbajúcich strategických komodít, ako sú testy, lieky, vakcíny, ventilátory, ochranné odevy, masky, rukavice a iné.
Nakazených pribúda, ale obetí a ťažkých prípadov je menej. Expert na vírusy hovorí o záhade
Treba začať konať
Takisto treba „navýšiť personálnu kapacitu ÚVZ, RÚVZ, či iných štátnych zdravotníckych a diagnostických inštitúcií, zapojiť vedecké pracoviská do boja proti pandémii.“
„Už sa nemôžeme spoliehať len na zodpovednosť všetkých občanov. Tento luxus je už neodvratne preč. O príčinách je zbytočné diskutovať. Treba začať konať!“ vyzýva Čekan.