Slovensko sa vďaka zákonu o liekoch priblíži Západu. Zvýši sa kvalita liečby onkologických pacientov?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Supermarketová lieková politika, pri ktorej je určená cena lieku za kus, sa nevyhnutne zmení. Vo svete fungujú nové systémy platieb, ako je predplatné farmaceutických služieb alebo splátkové modely, keď sa špeciálny liek spláca počas života pacienta. Na konferencii Vizionári v zdravotníctve 2022 to povedal analytik INESS Martin Vlachynský.

Rastú očakávania pacientov

Lieková politika sa okrem nových platobných modelov podľa analytika nevyhne ani viaczdrojovému financovaniu z fondov a súkromných zdrojov alebo preplácaniu na základe medicínskych výsledkov.

Zásadnou otázkou je, čo by mali preplácať verejné zdroje. „Ak sa bude preplácať bežná spotreba liekov, bude menej zdrojov na veľké výdavky, ktoré by mohli zruinovať rodinu,“ uviedol Vlachynský.

Dôležitosť liekovej politiky bude podľa analytika rásť z troch dôvodov. Predovšetkým sa zvyšuje počet ochorení súvisiacich so starnutím, ktoré je nezvratným javom. Nezanedbateľným faktorom sú aj rastúce očakávania pacientov.

Liečba onkologických pacientov

Liekovú politiku ďalej zásadným spôsobom ovplyvní skutočnosť, že pribúdajú nové a zároveň veľmi drahé lieky, pri ktorých je náročné vyhodnotiť mieru efektívnosti.

Ako povedal Vlachynský, v rokoch 2009 až 2013 Európska lieková agentúra schválila použitie 48 onkologických liekov. Ich použitie v čase schválenia predĺžilo život pacientov len pri tretine pôvodne predpokladaných indikácií a toto predĺženie sa pohybovalo od jedného do šesť mesiacov.

„Lieková politika je evolučný, nie revolučný proces. Dynamický, v ktorom sme sa už niekam posunuli, ale je čo zlepšovať,“ uzavrel Vlachynský.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Vlachynský
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra