Slovenskí pacienti budú mať prístup k inovatívnej liečbe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vyskum.jpg
Foto: STU

Pomôže im v tom medzinárodná výskumná infraštruktúra ECRIN. Slovenská republika sa stala jej súčasťou.

Slovenskí pacienti budú mať prístup k inovatívnej liečbe. Pomôže im v tom medzinárodná výskumná infraštruktúra ECRIN, ktorej súčasťou sa stala aj Slovenská republika. Informovalo o tom Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na utorkovej tlačovej besede.

ECRIN združuje a podporuje klinické štúdie, predklinický výskum a takisto vývoj inovatívnej diagnostiky a terapie.

Na Slovensku tak vzniká infraštruktúra SLOVACRIN, ktorá je súčasťou spomínanej nadnárodnej organizácie.

Slovensko je aktuálne pozorovateľom. Podľa ministerstva však má potenciál v budúcnosti spolupracovať na klinických štúdiách, čím pacientom sprístupní inovatívnu liečbu.

Chcú vybudovať výskumnú infraštruktúru

“Výskum a vývoj v biomedicíne sú dôležitou súčasťou priorít Slovenska, majú nespochybniteľný význam pri zlepšovaní kvality zdravotnej starostlivosti a starostlivosti o zdravie populácie ako u nás, tak aj vo svete. Fakt, že sa Slovensko zaradilo medzi európsku výskumnú špičku, je významný krok vpred,” uviedla riaditeľka Odboru výskumu a vývoja MZ Ivica Kvietiková.

Podľa Daniela Pellu, dekana Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a reprezentanta SLOVACRIN-u, chcú vybudovať národnú výskumnú infraštruktúru a posilniť medzinárodné kontakty slovenských odborníkov v rámci klinických štúdií a biomedicínskeho výskumu.

„Pomôže to najmä tým pacientom, pri ktorých štandardné typy liečby zlyhali a prostredníctvom klinického výskumu môžu absolvovať liečbu, na ktorú môže ich organizmus pozitívne zareagovať a zachrániť život,” vysvetlil.

Tieto aktivity sú v súlade s cieľmi Národného onkologického programu, keďže je medzi nimi aj onkologický výskum a zlepšenie dostupnosti klinických štúdií pre pacientov, dodala Kvietiková. Podporujú podľa nej aj víziu MZ, ktoré chce vytvoriť národnú biobanku.

Koordinátorom bude UPJŠ

ECRIN je neziskové združenie, ktoré má v portfóliu 40 klinických štúdií zameraných na široké spektrum medicínskych odborov. Zameriava sa na vývoj diagnostiky a terapie, klinické štúdie či predklinický výskum.

Jeho členmi sú Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, Taliansko, Nórsko, Portugalsko a Španielsko. Štatút pozorovateľa má Švajčiarsko a aktuálne k nemu pribudla aj Slovenská republika.

V Česku je koordinátorom týchto aktivít Medzinárodné centrum klinického výskumu pri Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne a Masarykova univerzita. Na Slovensku bude túto úlohu plniť Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať