Približne 42 percent Slovákov chodí do práce alebo školy, aj keď majú príznaky respiračných ochorení, ako je nádcha, kašeľ alebo zvýšená teplota.
Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky pre spoločnosť Herb-Pharma, ktorý sa uskutočnil od 29. októbra do 4. novembra 2024 na vzorke 1023 respondentov starších ako 18 rokov. Podľa prieskumu si 30 percent oslovených nemôže dovoliť zostať doma, a preto pokračujú v bežných aktivitách.
Tretina ostáva doma
Ďalších 12 percent nosí v práci alebo v škole rúška, keď sú chorí. Takmer tretina (32 percent) respondentov ostáva doma pri príznakoch choroby, pričom približne štvrtina (26 percent) čerpá dovolenku, pokiaľ príznaky pretrvávajú dlhšie ako týždeň.
Samoliečba má svoje pravidlá: Sú voľnopredajné prípravky naozaj bezpečné?
Prieskum sa zaujímal aj o výdavky Slovákov na liečbu respiračných ochorení. Výsledky ukázali, že takmer 73 % opýtaných si v lekárni vystačia s menej ako 30 eurami. Ďalších 23 percent respondentov nechá v lekárni do 50 eur. Viac ako 50 eur míňajú štyri percentá Slovákov.
Podobné je to aj v Českej republike, kde obdobný prieskum pre spoločnosť Herb-Pharma ukázal, že 90 percent českých pacientov sa zmestí do sumy 36 eur.
Dôležitá je aj prevencia
Dáta tiež ukázali, že väčšine Slovákov záleží aj na prevencii pred vírusovými ochoreniami. Najčastejšími spôsobmi sú časté vetranie, umývanie rúk a vitamínové výživové doplnky, túto cestu si volí 64 percent opýtaných Slovákov (v ČR 60 percent).
Certifikovanú zdravotnícku pomôcku v podobe pastiliek či spreja, ktorá preventívne zabíja vírusy a skracuje dobu liečby v prípade už existujúceho ochorenia, si volí 19 percent opýtaných (v ČR 20 percent).
Astma u detí môže súvisieť s problémami s pamäťou
Ďalších šesť percent respondentov si vyberá ako prevenciu očkovanie proti chrípke (v ČR je to takmer 8 percent). Zvyšných 11 percent Slovákov priznáva, že prevenciu nijako nerieši. V Českej republike je to 12 percent ľudí.