Skríning onkologických ochorení môže zachrániť tisíce životov, upozorňuje VšZP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mamograf, mamografia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Kľúčom k úspešnej liečbe rakoviny prsníka, krčka maternice či hrubého čreva je ich skorý záchyt. Prispieva k tomu nielen pravidelná primárna prevencia, ale aj tá sekundárna, vo forme skríningov.

Pozvánky na mamografiu

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) v minulom roku rozoslala 57,6 tisíca pozvánok na mamografiu. Na vyšetrenie však prišli len necelé tri percentá žien. Pozitívny výsledok malo napokon 210 žien. V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa VšZP Eva Peterová.

VšZP sa už od roku 2019 pravidelne zapája do národného skríningu onkologických ochorení.

„Pozvánky na mamografiu dostanú ženy vo veku 50 až 69 rokov, ktoré za posledné dva roky vyšetrenie neabsolvovali. Poistenky, ktoré prevenciu a skríningy zanedbávajú, však riskujú, že sa rakovina odhalí v pokročilom štádiu, ktoré je ťažšie riešiteľné,“ uviedla Peterová.

Čoraz mladšie ženy

Karcinóm prsníka diagnostikujú čoraz mladším ženám a ročne si na celom svete vyžiada viac než 600-tisíc životov. Podľa štatistík VšZP až 300 slovenských žien ročne zomiera zbytočne.

„Skríningová mamografia dokáže odhaliť aj veľmi malé ložiská zhubných buniek, ktoré sa ešte nijako neprejavili a zatiaľ ani nevytvorili metastázy,“ vysvetľuje podpredsedníčka predstavenstva VšZP Beata Havelková. Pri včasne zachytenom ochorení má žena oveľa vyššie šance na úplné vyliečenie sa.

„Naopak, neskoro zachytené ochorenie znamená zhoršenú kvalitu života, mnohokrát aj s trvalými následkami,“ dopĺňa riaditeľka Národného onkologického inštitútu v Bratislave Mária Rečková.

Skríning rakoviny krčka maternice

Štátna zdravotná poisťovňa ženy pravidelne pozýva aj na skríning rakoviny krčka maternice, ktorým sa dá zabrániť až deviatim z desiatich prípadov tohto ochorenia.

Neinvazívne a bezbolestné vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie ster z krčka maternice, dokáže zachrániť stovky životov ročne.

VšZP k pravidelnému skríningu vyzýva aj v rámci iniciatívy Onkokontrola, ktorá vznikla spoluprácou zdravotných poisťovní, pacientskych organizácií a Ministerstva zdravotníctva SR s cieľom podporiť skríningové programy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Beáta HavelkováMária Rečková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný onkologický inštitútVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa