Kvôli podmienkam na klinike môžu byť podľa Cigánikovej vážne ohrození pacienti
Strana Sloboda a solidarita (SaS) bude iniciovať mimoriadne zasadnutie výboru NR SR pre zdravotníctvo pre situáciu na Neurochirurgickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB).
Tímlíderka strany pre zdravotníctvo Jana Cigániková o tom informovala na pondelkovej tlačovej besede.
Cigániková v pondelok dostala list od zamestnancov neurochirurgickej kliniky, z ktorého vyplýva, že pre podmienky na pracovisku môžu byť vážne ohrození pacienti.
„Je nutné túto situáciu okamžite riešiť,“ uviedla Cigániková.
Cigániková: Z troch operačných sál je funkčná iba jedna
List podľa Cigánikovej popisuje dva okruhy problémov. Pacientov nie je čím operovať a v budúcnosti sa môže stať, že ich nebude mať kto operovať a ošetrovať.
Cigániková vníma ako neprijateľné, že prioritná neurochirurgická klinika má z troch operačných sál funkčnú iba jednu, a to z dôvodu nedostatočného prístrojového vybavenia.
„Dokonca ide o tak základné vybavenie, ako sú operačné stoly,“ povedala.
Pri probléme nedostatku zdravotníckeho personálu je podľa Cigánikovej nelogické uvažovať o otvorení nového pracoviska v tej istej nemocnici, len v inej budove.
Ministerka podľa Cigánikovej zlyhala
„Hrozí kolaps kliniky na Kramároch,“ podotkla Cigániková. Namiesto toho, aby sa doplnil stav zdravotníkov, sa bude podľa nej zásobovať personálom a vybavením nová, ešte neexistujúca klinika.
Cigániková vníma problémy na klinike ako dôsledok zlyhania ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej.
„Jednoznačne je to problém riadenia, manažmentu,“ dodala.
MZ odmieta šírenie poplašnej správy
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii uviedlo, že odmieta šírenie poplašnej správy a snahu o spolitikárčenie uvedenej témy a tvrdo sa dištancuje od tvrdení opozičnej strany SaS.
„O situáciu na Neurochirurgickej klinike UNB sa zaujímame a sme manažmentom o situácii pravidelne informovaní. Ministerka zdravotníctva sa dnes stretla aj s generálnou riaditeľkou Univerzitnej nemocnice, kde sa o situácii opätovne informovala a uistila ministerku zdravotníctva, že daná klinika je schopná poskytovať adekvátnu zdravotnú starostlivosť a pacient necíti obmedzenia,“ uviedlo v pondelok MZ.
Situáciu podľa rezortu rieši aj Úrad pre riadenie podriadených organizácií.
„Manažment nemocnice nás informoval, že prijíma opatrenia zamerané na stabilizáciu situácie na klinike. Ministerka zdravotníctva požiadala zároveň opätovne vedenie UNB o stabilizovanie danej situácie,“ uviedlo ministerstvo.
Rezort dodáva na kliniku vybavenie
Ministerstvo zdravotníctva odmietlo tvrdenia Cigánikovej o tom, že by sa o danú kliniku nezaujímalo.
Na uvedenú kliniku boli podľa MZ na už jeseň dodané monitory vitálnych funkcií, RTG prístroje, C-ramená, klasické odsávačky, chirurgicky ultrazvukový aspirator – odsávačka CUSA či zariadenie na ohrev pacienta.
Na klinike bude čoskoro inštalované aj iné špičkové vybavenie. „Plánuje sa aj rozšírenie lôžkového fondu a kontinuálne pracujeme na tom, aby sa podmienky na prácu lekárov a ďalších zdravotníckych pracovníkov na tejto klinike zlepšovali“, doplnilo MZ.
Ministerstvo pripravuje nové neurochirurgické pracovisko v Ružinove
Adekvátne pracovné podmienky sú podľa ministerstva neoddeliteľnou súčasťou poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, preto rezort kontinuálne investuje do nemocníc formou kapitálových výdavkov, kde sa počíta aj s pracoviskom neurochirurgie v Univerzitnej nemocnici Bratislava na Kramároch.
Rovnako je pripravované aj nové neurochirurgické pracovisko v Ružinove, ktoré spolu s klinikou na Kramároch umožní operovať viac pacientov ako doteraz. Jeho otvorenie MZ plánuje už v lete.
„Radi by sme upozornili, že odchod lekárov z Kramárov z neurochirurgickej kliniky nebol spôsobený zlým technickým vybavením, ale interpersonálnymi nezhodami,“ dodalo MZ.
Požiadali sme o stanovisko Univerzitnú nemocnicu Bratislava.