Americká vládna štúdia experimentálneho lieku remdesivir ukázala, že tento prípravok je skutočne účinný proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus.
Národný inštitút alergických a infekčných chorôb (NIAID), ktorý štúdiu uskutočnil, a farmaceutická spoločnosť Gilead, ktorá remdesivir vyrába, oznámili, že liek znižuje úmrtnosť a skracuje dobu liečenia na COVID-19.
Predbežné výsledky zatiaľ najväčšej štúdie zverejnil odborný portál StatNews, podľa ktorého však bez ďalších testov a detailných údajov zatiaľ nie je možné určiť, do akej miery je remdesivir naozaj účinný.
„Máme dôvod na optimizmus,“ zdôraznil na brífingu riaditeľ NIAID Anthony Fauci. Štúdia podľa neho splnila svoj základný cieľ, a tým je skrátiť dobu liečenia pacientov s koronavírusom.
Remdesivir skrátil liečbu o 30 %
Dĺžka liečby sa znížila o štyri dni u pacientov liečených remdesivirom oproti tým, ktorí dostávali placebo, čo je asi 30 percent. Znamená to, že nemocnicu môžu opustiť o tretinu skôr.
Ukázalo sa tiež, že remdesivir znižuje aj úmrtnosť na COVID-19, avšak len niečo o vyše tri percentá. U pacientov užívajúcich remdesivir predstavovala 8 percent a u pacientov s placebom 11,6 percenta.
Testy Remdesiviru sú nečakane nádejné. Proti koronavírusu zaberá už po jednom dni
Štúdiu uskutočnili na vzorke 800 pacientov. Ani pacienti ani ich lekári nevedeli, kto dostal remdesivir a kto placebo, takže všetkých liečili rovnakým spôsobom
Remdesivir testujú na 6000 ľuďoch
Spoločnosť Gilead okrem toho uskutočnila vlastnú štúdiu účinkov remdesiviru u pacientov s veľmi ťažkým priebehom choroby. Aj táto štúdia ukázala veľmi podobné výsledky.
Remdesivir zlyhal v klinickej štúdii. Má aj vedľajšie účinky
Za posledné týždne sa objavilo viacero rozporuplných správ o účinkoch remdesiviru. Napríklad z Číny prišla správa, podľa ktorej tento liek zlyhal. Firma Gilead vtedy uviedla, že výskum používal nesprávne parametre a nezahŕňal aj kontrolnú placebo skupinu, takže výsledky boli skreslené.
Vo svete momentálne prebieha ďalších 152 klinických testovaní remdesiviru an celkovej vzorke asi 6000 dobrovoľníkov. Ich hlavných cieľom je znížiť dobu liečby COVIDu-19, čo podľa prvých štúdií remdesivir dokáže.