Odborná diskusia sa pri reforme nemocníc, stratifikácii, zmenila na politickú. Pre agentúru SITA to uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský.
“Začalo to pritom dobre – reforma bola pripravená na solídnej štartovacej úrovni, dokonca s pomocou svetovo uznávaných zahraničných konzultantov, a mala veľmi širokú podporu,” pripomenul v súvislostí s návrhom novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve.
Ten v stredu odobrila vláda, boli však z neho vypustené pasáže týkajúce sa reformy nemocníc a ostali v ňom časti o následnej zdravotnej starostlivosti.
Pokus o komplexnú reformu
Ako ďalej uviedol, bol by to prvý pokus od roku 2004 riešiť problémy slovenského zdravotníctva komplexne. “Bohužiaľ, stalo sa presne to, čoho sa mnohí obávali – odborná diskusia sa zmenila na politickú, a to nikdy nedopadne dobre,” zhodnotil Vlachynský.
Aktualizované: Stratifikácia nemocníc ide do parlamentu, ale bez stratifikácie
Analytik vníma kriticky aj samotné schválenie zákona. Toto je už len symbolický kvet položený na rakvu stratifikácie. Zomrela v momente, keď sa z nej niektorí politici pokúsili urobiť ústavný zákon, uviedol Vlachynský.
Stratifikácia podľa neho bola prakticky jediným pokusom o nejakú komplexnú reformu v zdravotníctve za dvanásť rokov vlády Smeru. Analytik pripustil, že v roku 2011 bola ešte lieková reforma. “Ale to bolo počas krátkeho intermezza Radičovej vlády,” konštatoval.
Nádej na schválenie
Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti ministri v stredu schválili, reformu nemocníc však z nej vypustili. Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Peter Pellegrini, ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská by mala využiť ďalší mesiac na to, aby sa stretla so všetkými odborníkmi a poslancami všetkých strán a ešte raz im vysvetlila, o čo v reforme ide.
Fico poslal ministerke zdravotníctva Kalavskej tvrdý odkaz. Nemá rád, keď mu niekto opľuje ruku
Šéfka rezortu po vláde konštatovala, že má projekt stále nádej na schválenie. „Je tu priestor pre to, aby som presvedčila politických partnerov,“ povedala ministerka. Upozornila tiež, že v súčasnosti živelná stratifikácia prebieha.
„Máme ešte stále čas, aby sme, v prípade, že sa na tom nakoniec dohodneme, predložili zákony súvisiace s reformou slovenského zdravotníctva 27., myslím septembra, na rokovanie Národnej rady s tým, aby sme prvé čítanie a druhé čítanie ešte stihli v tomto roku a príslušné opatrenia by mohli začať platiť od 1. januára 2020,“ povedal Pellegrini. Premiér ďalej informoval, že zákon bol schválený bez častí, ktoré hovoria o reforme zdravotníctva. „Nakoľko ten zákon obsahoval množstvo ďalších dobrých vecí, ako je následná zdravotná starostlivosť,“ dodal.
Desiatky miliónov eur z rozpočtu
„Ak sa prijme stratifikácia ako reforma v parlamente, každý jeden poslanec, čo tam sedí, každý minister, čo ten zákon posunie ďalej, súhlasí s tým, aby bolo naše zdravotníctvo riadené, aby nebolo živelné, a aby sme neboli na chvoste v rámci kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti,“ povedala Andrea Kalavská po rokovaní vlády.
Pri dlhodobej starostlivosti, ktorá v rámci zákona prešla, by mal byť dopad na rozpočet vo výške 30 miliónov eur. Ministerka informovala, že o týchto peniazoch rokovala s ministrom financií Ladislavom Kamenickým aj premiérom.
„Tieto peniaze sa vyčlenia, a teda účinnosť zákona o následnej starostlivosti bude od 1. januára 2020,“ povedala ministerka zdravotníctva. Kalavská si myslí, že ide o prvotné zainvestovanie, ktoré bude postupne prinášať šetrenie.