Rakovine podľahne na Slovensku o 2 500 pacientov viac ako v celej EÚ, životy im môže zachrániť umelá inteligencia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Onkológia, onkologický pacient, rakovina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Umelá inteligencia môže zachraňovať životy slovenských onkologických pacientov. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine pacientske organizácie Nie rakovine, OZ Amazonky a OZ Onkoinfo spolu s odborníkmi z OnkoAliancie Slovensko zdôrazňujú potrebu zavedenia umelej inteligencie (AI) v zdravotníctve. Podľa Európskeho plánu boja proti rakovine má každý občan právo na rovnakú starostlivosť a liečbu, čo na Slovensku nie je realitou. Úmrtnosť na rakovinu je na Slovensku vyššia ako priemer , pričom ročne pribudne viac ako 40-tisíc nových prípadov.

Kríza zdravotníctva

V roku 2023 bola priemerná úmrtnosť na rakovinu na Slovensku 279 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov, zatiaľ čo priemer EÚ bol 230 úmrtí. To znamená, že zbytočne podľahne rakovine o takmer 2 500 slovenských pacientov viac ako je priemer EÚ. Pacientske organizácie upozorňujú na prehlbujúcu sa krízu zdravotníctva, ktorá má zásadný dopad na onkologických pacientov.

V každodennej praxi čoraz viac pociťujeme, že onkologický pacient je stratený v systéme na svojej ceste za diagnostikou a dosiahnutím liečby,“ uviedla Jana Pifflová Španková z Nie rakovine.

Na Slovensku trvá cesta pacienta od prvých príznakov po začiatok liečby 160 až 180 dní, zatiaľ čo v Českej republike je to 62 dní a v Holandsku len 28 až 42 dní. Zavedenie umelej inteligencie by mohlo skrátiť túto cestu a zlepšiť celkovú prognózu. AI dokáže rýchlejšie a presnejšie detekovať ochorenie, zefektívniť prácu lekárov a odporučiť diagnostický postup či liečbu.

Záchrana tisícok životov

Využitie AI má potenciál celoslovensky ročne zachrániť približne 4 604 životov,“ skonštatoval onkológ Štefan Korec. Ušetrené financie by mohli byť presmerované na úhradu inovatívnej liečby a diagnostiky.

Na Slovensku nemáme ani po opakovaných apeloch na Ministerstve zdravotníctva SR v štandardoch genomické testovanie pre ženy s rakovinou prsníka, ktoré môžu časť pacientok ušetriť od nadbytočného podávania chemoterapie,“ uviedla predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová. Pacientske organizácie vyzývajú na urýchlené čerpanie finančných zdrojov z EÚ na zavedenie inovatívnych riešení v zdravotnom systéme.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dominika KormanováJana Pifflová ŠpankováŠtefan Korec
Firmy a inštitúcie Európska úniaMZ Ministerstvo zdravotníctva SROnkoAliancia SlovenskoOZ AmazonkyOZ Nie rakovine