Umelá inteligencia môže zachraňovať životy slovenských onkologických pacientov. Pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine pacientske organizácie Nie rakovine, OZ Amazonky a OZ Onkoinfo spolu s odborníkmi z OnkoAliancie Slovensko zdôrazňujú potrebu zavedenia umelej inteligencie (AI) v zdravotníctve. Podľa Európskeho plánu boja proti rakovine má každý občan právo na rovnakú starostlivosť a liečbu, čo na Slovensku nie je realitou. Úmrtnosť na rakovinu je na Slovensku vyššia ako priemer EÚ, pričom ročne pribudne viac ako 40-tisíc nových prípadov.
Kríza zdravotníctva
V roku 2023 bola priemerná úmrtnosť na rakovinu na Slovensku 279 úmrtí na 100-tisíc obyvateľov, zatiaľ čo priemer EÚ bol 230 úmrtí. To znamená, že zbytočne podľahne rakovine o takmer 2 500 slovenských pacientov viac ako je priemer EÚ. Pacientske organizácie upozorňujú na prehlbujúcu sa krízu zdravotníctva, ktorá má zásadný dopad na onkologických pacientov.
„V každodennej praxi čoraz viac pociťujeme, že onkologický pacient je stratený v systéme na svojej ceste za diagnostikou a dosiahnutím liečby,“ uviedla Jana Pifflová Španková z Nie rakovine.
Umelá inteligencia predstavuje v zdravotníctve veľký pokrok, rastúca digitalizácia však prináša aj kybernetické hrozby
Na Slovensku trvá cesta pacienta od prvých príznakov po začiatok liečby 160 až 180 dní, zatiaľ čo v Českej republike je to 62 dní a v Holandsku len 28 až 42 dní. Zavedenie umelej inteligencie by mohlo skrátiť túto cestu a zlepšiť celkovú prognózu. AI dokáže rýchlejšie a presnejšie detekovať ochorenie, zefektívniť prácu lekárov a odporučiť diagnostický postup či liečbu.
Záchrana tisícok životov
„Využitie AI má potenciál celoslovensky ročne zachrániť približne 4 604 životov,“ skonštatoval onkológ Štefan Korec. Ušetrené financie by mohli byť presmerované na úhradu inovatívnej liečby a diagnostiky.
Oko ako zrkadlo mozgu? Škótski vedci prinášajú prelom v diagnostike demencie
„Na Slovensku nemáme ani po opakovaných apeloch na Ministerstve zdravotníctva SR v štandardoch genomické testovanie pre ženy s rakovinou prsníka, ktoré môžu časť pacientok ušetriť od nadbytočného podávania chemoterapie,“ uviedla predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová. Pacientske organizácie vyzývajú na urýchlené čerpanie finančných zdrojov z EÚ na zavedenie inovatívnych riešení v zdravotnom systéme.