Primárnu zdravotnú starostlivosť potrebujeme na lokálnej úrovni. Tvrdí to europoslankyňa Miriam Lexmann v súvislosti s plánom obnovy a jeho využitím v prospech zdravotníctva. Na prekážky, ktoré bránia mestám a obciam vybudovať kvalitnejšiu a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť prvého kontaktu, upozorňujú aj predstavitelia KDH, starosta obce Zborov Ján Šurkala a tímlíderka KDH pre zdravotníctvo Monika Kolejáková.
Ide o chýbajúce finančné prostriedky na opravu zanedbaných budov zdravotných stredísk v regiónoch, nedostatok lekárov a sestier, ale aj zdĺhavé a byrokraticky zložité dotačné schémy. Europoslankyňa Lexmann zdôraznila, že práve teraz má Slovensko rozhodujúcu príležitosť nastaviť čerpanie európskej pomoci tak, aby sa vytvorila synergia plánu obnovy a štrukturálnych fondov aj pre oblasť zdravotníctva.
Integrované zdravotnícke centrá
V obci Zborov na severovýchode Slovenska prevádzkujú vďaka eurofondom čerstvo zrekonštruovanú 45-ročnú budovu Centra integrovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré je strediskom pre 14 obcí z regiónu. Prípad Zborova podľa jeho starostu potvrdzuje, že medzi systémové opatrenia s dlhodobým účinkom by preto mali patriť aj integrované zdravotnícke centrá.
Národný register zdravotníckych pracovníkov by sa mal rozšíriť, pribudnú údaje z centrálneho registra
„Fond obnovy, ale i ďalšie eurofondy však musíme cielene a strategicky využiť na efektívne vzdelávanie a implementáciu takých opatrení, ktoré budú motivovať lekárov a sestry pracovať na vidieku,“ uviedol Ján Šurkala.
Tímlíderka KDH pre zdravotníctvo doplnila, že je potrebné zlepšiť dostupnosť a kvalitu primárnej zdravotnej starostlivosti tam, kde ju ľudia potrebujú a zároveň odbremeniť špecializovanú ambulantnú, ale aj nemocničnú opateru v mestách.
Slováci žiadajú modernizáciu zdravotníctva
Prieskum agentúry AKO pre europoslankyňu Lexmann a frakciu Európskej ľudovej strany ukázal, že 73 percent Slovákov si želá použiť peniaze z EÚ najmä na budovanie nemocníc a modernizáciu zdravotníctva.
„Zdravotná a sociálna starostlivosť sú kľúčové nielen v kontexte súčasnej pandémie, keď sa naplno prejavili kritické nedostatky a potreba strategických reformných riešení. Fond obnovy musí preto vytvárať synergiu so štrukturálnymi fondmi EÚ, aby táto jedinečná možnosť uskutočniť víziu Slovenska ako zdravej, modernej a sebestačnej krajiny nebola premárnená,“ uzavrela europoslankyňa.