Každý človek prežíva horúčku inak. Niekto sa cíti zle, keď sa na teplomere ukáže už hodnota 37,2 stupňa Celzia, iný poriadne nevníma ani teplotu 37,6 stupňa. Univerzálne však platí, že ak máte teplotu nad 37 stupňov Celzia, vaše telo nie je úplne v poriadku.
V polovici 19. storočia nemecký lekár Carl Reinhold August Wunderlich stanovil, že priemerná teplota ľudského tela je 37 stupňov Celzia. Urobil tak na základe merania teploty 25-tisíc pacientom v nemocnici, v ktorej pracoval.
Veľký pokrok v liečbe rakoviny. Výskumníci hovoria o obrovskom potenciáli
Vychádzal pritom z pozorovania francúzskych lekárov, ktorí preukázali, že časti tela, v ktorých je západ, majú vyššiu teplotu ako zvyšok tela. Wunderlich si uvedomil, že horúčka je príznakom choroby a nie chorobou ako takou.
Teplota ráno je nižšia
Od tohto okamihu v nemocnici v Tübingene, ktorú viedol, používali jeho teplotné tabuľky pri liečbe pacientov. Odvtedy sme sa už o ľudskej teplote naučili ďaleko viac.
Vieme, že teploty sa počas dňa menia, sú nižšie ráno a vrcholia okolo 18:00. Vedci tiež zistili, že medzi mužmi a ženami existujú v rámci teploty rozdiely. Najnovšie však odhalili niečo zvláštne.
Potvrdili ďalší pozitívny efekt kávy. Zaujímať bude najmä mužov
Zdá sa, že priemerná telesná teplota klesá. Štúdia z roku 2017, ktorej súčasťou bolo viac ako štvrť milióna údajov o teplote od 35-tisíc britských pacientov, zistila, že priemerná teplota bola už len 36,6 stupňa Celzia.
Amerika aj Amazónia
Štúdia z januára tohto roka zase ukázala, že priemerná telesná teplota v Amerike od 60. rokov 18. storočia ustavične klesá, konkrétne asi o 0,02 stupňa Celzia. Definitívny dôkaz poskytol výskum zverejnený v časopise Science Advances.
Ten sa zameriaval na obyvateľov Tsimane, pôvodnú populáciu z bolívijskej Amazónie, ktorá je známa vynikajúcim zdravotným stavom. Vedci zistili, že ich priemerná teplota takisto rapídne klesá, zhruba o 0,05 stupňa Celzia ročne, odkedy ju v roku 2002 začali merať.
Radi si popoludní pospíte? Štúdia odhalila, aký to má prínos pre zdravie
Za necelé dve desaťročia zaznamenali u obyvateľov Tsimane rovnaký pokles ľudskej teploty, aký nastal v USA počas dvoch storočí. „Bez ohľadu na to, ako sme vykonali analýzu, pokles bol stále zjavný,“ uviedol autor štúdie Thomas Kraft.
Už len 36,5 stupňa
Podľa výskumníka z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare pozorovali rovnaký pokles telesnej teploty aj keď analýzu obmedzili len na dospelých ľudí, ktorých lekári označili ako úplne zdravých.
Priemerná telesná teplota obyvateľov Tsimane je teraz 36,5 stupňa Celzia. Prečo sa to deje? Presnú odpoveď podľa portálu IFL Science nemajú ani vedci, avšak antropológ z Kalifornskej univerzity Michael Gurven má svoju teóriu.
Nemožné sa stalo možným. Objavili prelomovú liečbu, ktorá dáva nádej miliónom ochrnutých ľudí
„Pokles môže byť spôsobený modernou zdravotnou starostlivosťou a nižšou mierou pretrvávajúcich miernych infekcií v porovnaní s minulosťou,“ vysvetlil Gurven. U obyvateľov Bolívie to však veľký zmysel nedáva.
Viacero teórií
Aj keď sa zdravotná starostlivosť za posledné dve desaťročia všeobecne zlepšila, vo vidieckej Bolívii sú infekcie stále rozšírené. „Naše výsledky naznačujú, že samotné zníženie rizika infekcie nedokáže vysvetliť pozorovaný pokles telesnej teploty,“ priznal profesor.
Výsledky štúdie naznačujú, že vďaka tomu, že sú ľudia v lepšej kondícii, lepšie bojujú s infekciami a vďaka jednoduchšiemu prístupu k antibiotikám či protizápalovým liekom tieto infekcie trvajú kratšie ako v minulosti.
Odborníci odhalili, ako znečistený vzduch škodí našim očiam. Môže nás aj pripraviť o zrak
Gurven dodal, že respiračné ochorenia spôsobili väčšie zvýšenie teploty v prvých rokoch ich štúdia ako v posledných rokoch. Celkovo tak možno telo znižuje svoju teplotu, a to nielen pri infekciách.
Klimatizácia a kúrenie
„Ďalšou možnosťou je, že naše telá nemusia tak tvrdo pracovať na regulácii vnútornej teploty kvôli klimatizácii v lete a kúreniu v zime,“ myslí si Kraft.
Dokonca aj obyvatelia Tsimane, ktorí síce nepoužívajú žiadnu pokročilú technológiu na reguláciu svojej telesnej teploty, majú dnes lepší prístup k oblečeniu a prikrývkam.
Ako často meníte plachty a obliečky? V posteli máme hotový botanický park, varuje mikrobiológ
Aj keď zatiaľ nenašli definitívnu príčinu zmien telesnej teploty, vedci veria, že meranie priemernej teploty a jej zmien v rámci populácie by sa mohlo v budúcnosti používať ako indikátor verejného zdravia.