Ako často meníte plachty a obliečky? V posteli máme hotový botanický park, varuje mikrobiológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Posteľná bielizeň
Podľa zverejnených prieskumov ľudia menia posteľnú bielizeň raz alebo dvakrát za mesiac. Foto: www.gettyimages.com

Podľa prieskumov z minulosti ľudia menia posteľnú bielizeň raz alebo dvakrát za mesiac. Aj to je však podľa mikrobiológa Philipa Tierna málo. Posteľ sa vie podľa neho veľmi rýchlo stať hotovým „botanickým parkom“ plným baktérií a húb.

Viac ako tretinu svojho života trávime v posteli. Preto by hygiena tohto miesta mala byť pre každú domácnosť veľmi dôležitá. Ak starostlivosť o posteľnú bielizeň zanedbáme, môžeme z toho dokonca ochorieť, tvrdí Tierno.

Ako často by sme teda mali podľa odborníkov vymieňať a prať plachty či obliečky? Raz týždenne. Presvedčivým argumentom „za“ je aj to, že ľudia prirodzene každý rok vyprodukujú v posteli zhruba 26 litrov potu, uvádza portál IFLScience.

Plesňové médium

Navyše, keď je vonku horúco a vlhko, prostredie postele predstavuje to, čo vedci nazývajú „ideálne plesňové kultivačné médium“. Potvrdila to aj štúdia, podľa ktorej vzorky peria z vankúšov, ako aj syntetické vankúše staré rok a pol až 20 rokov, obsahovali 16 druhov húb.

Najhoršie je, že to nie je len náš vlastný mikrobiálny život, s ktorým spíme. Okrem plesní a baktérií, ktoré pochádzajú z potu, hlienov, kožných buniek, ako aj pošvových či análnych výlučkov, sa v posteli nachádzajú aj cudzie mikróby.

Medzi nimi sú napríklad zvieracie chlpy, peľ, pôda, chlpy, zvyšky a výkaly roztočov a apretačné (chemické) prostriedky z akýchkoľvek materiálov, z ktorých sú vyrobené.

Reakcia aj bez alergie

Všetky tieto „zvyšky“ môžu vyvolať napríklad kýchanie, pretože mikróby sú tak blízko úst a nosa, že sme takmer nútení ich dýchať. „Aj keď nemáte alergie ako také, môžete mať alergickú reakciu,“ dodal Tierno.

Jeden až dva týždne takéhoto hromadenia stačia na to, aby aj tých, čo alergie nemajú, začalo škriabať v hrdle. Ešte horšie to majú ľudia, ktorí trpia silnými alergiami alebo astmou.

Aj keď meniť posteľnú bielizeň každý týždeň sa môže zdať náročné, Tierno apeluje na ľudskú predstavivosť.

„Keby ste sa na ulici dotkli psieho hovienka, chcete si potom umyť ruky. Pozrite sa na vašu posteľnú bielizeň analogicky. Ak by ste mohli vidieť, čo tam je – samozrejme, to nevidíte – po chvíli by ste sa určite sami seba opýtali, chcem v tom naozaj spať?“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Philip Tierno