Príspevková organizácia Ministerstva zdravotníctva SR Zdravé regióny otvorila v Trebišove Kontrolný hygienický bod pri najviac využívanom vstupe do rómskej komunity.
Ide o ďalší z projektov v rámci boja proti pandémii ochorenia COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
Projekt zameraný na efektívnu prevenciu
Projekt, ktorý postupne organizácia rozšíri do ďalších častí Slovenska, pilotne spustili v meste Trebišov v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva Trebišov, mestom Trebišov a mestskou políciou. Kontrolný hygienický bod slúži ako zázemie pre prácu asistentov podpory zdravia s obyvateľmi rómskych komunít počas pandémie COVID-19.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 15 nakazených a výrazne sa zvýšil aj počet hospitalizovaných
Poskytujú im informácie, ako sa chrániť pred ochorením či usmerňujú osoby s cestovateľskou anamnézou.
„Projekt je zameraný na účinnú a efektívnu prevenciu a ochranu zdravia obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít, ako aj obyvateľov priľahlých obcí. Situácia týkajúca sa koronavírusu je momentálne v týchto regiónoch stabilizovaná a pozorne monitorovaná asistentmi podpory zdravia. Informácie, ako chrániť pred nákazou seba a svojich blízkych je dôležité posúvať do všetkých kútov Slovenska,“ uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Projekt ocenil aj primátor Trebišova
Príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva plánuje po vyhodnotení pilotného projektu v Trebišove a podľa epidemiologickej situácie otvoriť najmenej 10 externých stanov, Kontrolných hygienických bodov, v ďalších obciach a mestách v rámci národného projektu „Korona Te Merel“.
Hoaxy o koronavíruse zabili stovky ľudí, COVID-19 chceli poraziť aj metanolom či kravským močom
„Myšlienkou na spustenie pilotného projektu boli skúsenosti našich terénnych pracovníkov, ktorí vykonávajú bezplatné poradenstvo na miestach s väčšinovým osídlením obyvateľstva marginalizovaných rómskych komunít. Zároveň, v prípade potreby, poskytujú osobné ochranné pomôcky pre ľudí, ktorí si ich bežne z dôvodu svojej znevýhodnenej socio-ekonomickej situácie nemôžu dovoliť,“ uviedla riaditeľka príspevkovej organizácie Zdravé regióny Tatiana Hrustič.
Projekt ocenil aj primátor mesta Trebišov Marek Čižmár. „Sme radi, že vzájomná spolupráca všetkých zaangažovaných zložiek pokračuje v podobe uvedeného projektu a zároveň vyjadrujeme presvedčenie, že aktivity zamerané na efektívnu prevenciu a ochranu zdravia prinesú požadované výsledky“.
Asistenti prešli špeciálnym školením
Pred spustením pilotného projektu sa asistenti podpory zdravia zúčastnili na špecializovanom školení pod vedením epidemiológov, ktoré bolo zamerané na ochorenie COVID-19 a jeho prevenciu. Úlohou asistentov je vykonávať činnosti, ktoré sú zamerané na osvetu, prevenciu a edukáciu.
Pri prevencii sa zamerajú na používanie osobných ochranných prostriedkov, dezinfekciu rúk a meranie telesnej teploty. V rámci poskytovania bezplatnej preventívnej edukácie informujú o základných odporúčaniach a nariadeniach súvisiacich s aktuálnou epidemiologickou situáciou na území Slovenska a vykonávajú pravidelný monitoring v tejto komunite.
V rámci osvetovej činnosti poskytujú informácie o spôsobe a podmienkach predchádzania vzniku ochorenia COVID-19.
Asistenti podpory zdravia pracujú na dennej báze v trojzmennej prevádzke od skorých ranných až do poobedňajších hodín. Celý tím riadi koordinátor asistentov podpory zdravia v spolupráci s mestom Trebišov, za aktívnej účasti príslušníkov mestskej polície, Rómskej poriadkovej služby a Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Trebišove.