Pri rozdávaní odmien sa zabudlo na pracovníkov dopravnej zdravotnej služby, cítia nespravodlivosť a diskrimináciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Záchranka, vodiči
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Asociácia dopravnej zdravotnej služby považuje nezaradenie vodičov dopravnej zdravotnej a záchrannej zdravotnej služby do skupiny oprávnených poberateľov odmeny aj naďalej za diskriminačné a nespravodlivé.

Viac o téme: Koronavírus

Reakcia ministerstva zdravotníctva, podľa ktorej bolo cieľom rezortu nastaviť systém odmeňovania čo najspravodlivejšie tak, aby odmenu dostali všetci zdravotníci, je podľa asociácie nelogická.

„S týmto rozhodnutím sa naďalej nemôžeme stotožniť. Kritérium absolvovania zdravotníckeho vzdelania, ktoré ministerstvo zdravotníctva stanovilo, popiera základnú logiku odmeny, ktorou má byť poďakovanie personálu bojujúcemu v prvej línii s pandémiou,“ hovorí predseda Asociácie dopravnej zdravotnej služby Michal Bahelka.

Veľmi zlé rozhodnutie

Vodiči dopravnej zdravotnej služby sú každodenne v styku s pacientmi infikovanými na COVID-19 a zabezpečujú prepravu do alebo medzi zdravotníckymi zariadeniami. Čelia tak podľa vyjadrení asociácie minimálne rovnakému riziku, ako akýkoľvek iný zdravotnícky personál.

„Vynechať ich zo zoznamu zamestnancov s právom na symbolickú odmenu je preto veľmi zlým rozhodnutím,“ dodáva Michal Bahelka. Asociácia dopravnej služby opätovne vyzýva rezort zdravotníctva, aby uvedené napravil.

Odmena 350 eur

Sociálni pracovníci a zdravotníci, vrátane záchranárov, dostanú jednorazovú odmenu 350 eur. Informoval o tom minulý týždeň v piatok po rokovaní vlády premiér Eduard Heger.

Vláda schválila jednorazovú finančnú odmenu zamestnancom v sociálnej oblasti a zdravotníctve s tým, že ju majú dostať v januári budúceho roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerMichal Bahelka
Firmy a inštitúcie ADZS Asociácia dopravnej zdravotnej službyMZ Ministerstvo zdravotníctva SR