Prezident Peter Pellegrini sa prostredníctvom sociálnej siete obrátil na všetkých lekárov, aby 1. januára neopustili svojich pacientov.
„Chcem sa obrátiť na všetkých lekárov a lekárky a apelovať na nich, aby neodišli od umierajúcich, nenechali pacientov samých v bolestiach, nenechali rodiť ženy bez lekárov svoje detičky, aby jednoducho napĺňali svoju prísahu, ktorú dali,“ uviedol Pellegrini.
Vyzval na zachovanie pokoja
Prezident zdôraznil, že rozumie frustrácii a tlaku, ktorému sú lekári vystavení, avšak varoval, že odchodom od pacientov by ublížili všetkým chorým na Slovensku. „Pevne verím, že prevládne zdravý rozum a že vláda SR sa bude snažiť zlepšovať podmienky v zdravotníctve,“ dodal Pellegrini.
Poslanec Grendel vyzval na rokovania o výpovediach lekárov, podľa Tarabu ide o nátlak
Prezident Pellegrini zároveň vyzval na zachovanie pokoja a uistenie verejnosti, že lekári budú k dispozícii aj počas sviatkov. Taktiež vyzval predsedu Lekárskeho odborového združenia Petra Visolajského, aby zreálnil svoje požiadavky a naznačil, že momentálne postoje môžu byť viac otázkou osobných ambícií než snahy o nápravu situácie.
Zákon o mimoriadnej udalosti
Vláda v nedeľu schválila návrh zákona predložený Ministerstvom zdravotníctva SR, ktorý dopĺňa definíciu mimoriadnej udalosti. Nový návrh zákona sa zameriava na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti, zároveň reaguje na nedostatok legislatívnych mechanizmov potrebných na efektívne riadenie zdravotníckych krízových situácií. Nový zákon prerokuje v Národná rada SR v skrátenom legislatívnom konaní.
Navrhovaná legislatíva mení a dopĺňa existujúce zákony vrátane zákona o civilnej ochrane a Trestného zákona. Zavádza pojem „kritická nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ pričom sa uvažuje aj o sankcionovaní zdravotníckych pracovníkov, ktorí v mimoriadnych situáciách neplnia svoje povinnosti.
V návrhu sa uvádza, že odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá v prípade porušovania povinností, resp. vyhýbania sa výkonu povinností za mimoriadnej situácie. „Navrhujeme časové obmedzenie na vyhlásenie a predlžovanie mimoriadnej situácie na 60 dní s možnosťou jednorazového predĺženia o ďalších 60 dní“ píše sa v návrhu.
Zvýšené odchody zdravotníckych pracovníkov
Vzhľadom na zvýšené odchody zdravotníckych pracovníkov počas kríz, ako je aj súčasná situácia s približne 3 300 lekárskymi výpoveďami, návrh zavádza právomoc okresných úradov určiť lekárov oprávnených posudzovať dočasnú pracovnú neschopnosť týchto pracovníkov.
Právna úprava sa tiež zaoberá trestnoprávnymi dôsledkami porušenia povinností v čase mimoriadnych situácií, pričom ustanovuje jednotlivé skutkové podstaty trestných činov a ich sankcie.
Lekárske odborové združenie ostro kritizuje rozhodnutie vlády o nútených prácach
Návrh zákona si kladie za cieľ posilniť dôveru verejnosti v zdravotnícky systém a efektívne zabezpečovať zdravotnú starostlivosť počas krízových stavov. Ako uvádza dôvodová správa, zákon nemá vplyv na rozpočet verejnej správy a jeho účinnosť sa predpokladá dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov Slovenskej republiky.