Keďže poslanci jeho veto už prelomili, novela nadobudne činnosť aj bez jeho podpisu
Prezident SR Andrej Kiska opäť nepodpísal novelu zákona o radiačnej ochrane, ktorú parlament schválil 13. marca.
Ako zdôvodnila v stanovisku hlava štátu, počas prerokúvania tohto zákona v zákonodarnom orgáne bolo do vládneho návrhu zákona doplnené ustanovenie, ktorým sa novelizuje zákon o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Novela zákona nadobudne účinnosť aj bez podpisu prezidenta, keďže jeho veto už poslanci prelomili opätovným hlasovaním.
Platnosť od 1. apríla
Podľa tohto zákona sa mali od 15. marca tohto roka uplatňovať ustanovenia zákona o zdravotných poisťovniach upravujúce prehliadku mŕtveho tela, ktoré však nadobudnú účinnosť až 1. januára 2020.
Prezident pripomenul, že podľa Ústavy SR je Slovensko právny štát a neoddeliteľnou súčasťou princípu právneho štátu je aj princíp právnej istoty. Podľa rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky „ak právna norma obsiahnutá v ustanovení zákona nie je formulovaná jednoznačne a pre jej adresáta nie je dostatočne zrozumiteľná, pričom tento nedostatok nie je možné odstrániť ani výkladom podľa čl. 152 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky, jej obsah nie je v súlade s obsahom princípu právneho štátu vyjadreným v čl. 1 Ústavy Slovenskej republiky“, upozornil prezident.
Vzhľadom na tú skutočnosť, že podľa schváleného zákona sa mali pri prehliadke mŕtveho tela uplatňovať od 15. marca 2018 ustanovenia zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2020, mal prezident vážne pochybnosti o súlade schváleného zákona s Ústavou SR, a preto toto ustanovenie navrhol parlamentu zo schváleného zákona vypustiť.
Parlament pri opätovnom prerokovaní odobril pozmeňujúci návrh poslanca Igora Janckulíka, ktorým sa zmenila účinnosť spomínaného zákona z 15. marca na 1. apríla. „Úprava účinnosti zákona a s ňou súvisiacich ustanovení nadväzuje na vrátenie zákona,“ zdôvodnil poslanec.
K schválenému zákonu o radiačnej ochrane bolo niekoľko pozmeňujúcich návrhov. Okrem iného sa odpúšťa 10-eurový poplatok pre tehotné ženy na urgentných príjmoch.
„Navrhuje sa zabezpečiť, aby bola tehotná poistenka oslobodená od úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, a to pri akejkoľvek zmene jej zdravotného stavu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom,“ píše sa v spoločnej správe.