Slovenský test na odlíšenie COVID-19 od bežnej chrípky čaká na schválenie. V tlačovej správe o tom informoval zástupca spoločnosti MultiplexDX (MDX), ktorá pracuje na jeho vývoji.
Slovenskú vakcínu proti koronavírusu začnú testovať aj na ľuďoch. Dosiahla prvý veľký úspech
„Boj s druhou vlnou koronavírusu môže skomplikovať príchod chrípkovej sezóny. Vzhľadom na podobné príznaky ochorení bude kľúčové odlíšiť pacientov s klasickou chrípkou od tých s koronavírusom,“ uvádza spoločnosť.
Česi už nestíhajú dohľadávať nakazených, známy vedec prognózuje kolaps systému
„Slovenský test na odlíšenie týchto ochorení, ktorý vyvíja MDX a Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva SR, sa už chystá na klinickú validáciu. Vývoj rozlišovacieho testu podporila Agentúra na podporu výskumu a vývoja,“ dopĺňa MDX.
Respiračné príznaky môže mať až milión Slovákov
Počas chrípkovej sezóny bojuje na Slovensku s akútnym respiračným ochorením viac ako milión Slovákov. Slovenskí vedci sa preto rozhodli vyvinúť dostupný test, ktorý by dokázal rozlíšiť sezónnu chrípku od COVID-19.
Základom zostáva ešte na jar vyvinutý RT-qPCR test na COVID-19, avšak s viacerými inováciami. „Výrazne sme zvýšili citlivosť nášho testu, samozrejme, rozšírili jeho záber aj na sezónne chrípkové vírusy, ale zároveň aj zjednodušili manipuláciu s testom,“ vysvetlil Pavol Čekan z MDX.
Tretina Slovákov si koronavírus priviezla zo zahraničia. Kde sa nakazil zvyšok?
Nový postup výroby umožní aj prevoz testov pri izbovej teplote, čo výrazne zjednoduší logistiku dodávky, uskladnenie testov, ale aj ich samotné používanie. Konzorcium slovenských vedcov očakáva, že po dokončení validácie na vzorkách by koncom septembra mohol ísť test aj na certifikáciu.
Test zachytí dva chrípkové kmene
Rozlišovacie testy budú dôležité najmä pri súbežnom výskyte týchto príznakmi veľmi podobných ochorení.
„Ak test ukáže negatívne výsledky pre COVID-19, a zároveň pozitívne výsledky pre chrípku, máme aj väčšiu istotu, že nepúšťame do ulíc falošne negatívneho pacienta, čo je najväčším prínosom tohto typu testov pre boj s koronavírusom,“ vysvetľuje MDX a dodáva, že keďže vírus chrípky je mimoriadne variabilný, spôsobuje to ťažkosti nielen pri vývoji vakcíny, ale aj pri diagnostike.
Slováci už vedia, koľkí majú protilátky na COVID-19. Podľa Krčméryho sme v polovici druhej vlny
Nový test bude fungovať na chrípkové kmene typu A aj typu B. „Jedine efektívne, rýchle a široko dostupné testovanie nám môže pomôcť zabrániť opätovnému vypnutiu ekonomiky a s tým spojeným dopadom na príjmy slovenských rodín,“ uzavrel Čekan.