Ochorenie COVID-19 potvrdili aj bratislavskému mestskému poslancovi Adamovi Berkovi. Informoval o tom prostredníctvom svojej facebookovej stránky.
„Inkubačná doba je 14 dní, za tú dobu som mohol chorobu kedykoľvek dostať aj ju šíriť. Bol som v meste pár dní po sebe, medzi ľuďmi, v niekoľkých baroch, v jednom klube a na diskotéke. Konkrétne bol som v Bukowskom 13. 8., vo WAXe 13. 8. na hiphope, v Luna bare piatok 14. 8., v Baudelaire bare 13., 14.8., rozprával som sa s ľuďmi na ulici, tancoval v uzatvorených priestoroch Luny, a v sobotu som šiel na Flaam fest do Nitry. Toto boli len tri dni pred vypuknutím prechladnutia (COVIDu), predtým som sa normálne pohyboval v meste a riešil pracovné stretnutia a chodil do obchodov,“ uviedol Berka, ktorý zastupuje bratislavské Staré Mesto.
Príznaky sa objavili po nočnej zábave
Príznaky ochorenia mal od nedele ráno (16. augusta), keď sa zobudil s pocitom škrabania v krku. Najprv ich pripisoval predchádzajúcemu „žúrovaniu“. Navyše, priebeh choroby mal rovnaký ako pri bežnej viróze.
Ľudia s COVID-19 majú problém rozlíšiť dve hlavné chute. Zvláštny príznak sa nedá pomýliť s chrípkou
Dva dni ležal doma s teplotami a bolesťou očí a hlavy a stredu sa už cítil dobre. Na test zašiel vo štvrtok. Ako spresnil, na Kramároch mu ho spravili zadarmo a na výter čakal len hodinu. Výsledok sa však dozvedel až o dva dni – bol pozitívny.
Podľa Berku na Slovensku málo testujeme
Podľa Berka na Slovensku málo testujeme, preto máme ako krajina dobré výsledky. „Každý jeden človek, s ktorým som sa stretol toto leto, mohol byť pozitívny na COVID, negatívny na COVID je len ten, kto má negatívny COVID test, alebo ešte lepšie, pozitívny test na protilátky, čo znamená, že COVID už prekonal,“ zamýšľa sa poslanec.
Talian sa štyri mesiace pasoval s koronavírusom, pri návrate domov mu vyzváňali zvony
„Chyba je v základnom naratíve, kedy sa mylne nazdávame, že COVID sa donáša z cudziny, aj preto som zrejme nedostal termín na testovanie. Pretože som v žiadnej cudzine nebol.
Myslím si, že každý jeden občan SR by mal absolvovať test na protilátky a každý, kto bol v kontakte s ľuďmi, by sa mal priebežne testovať na COVID. Len tak budeme mať reálne informácie o stave pandémie na Slovensku,“ hodnotí.