V Slovenskej republike patrí medzi najčastejšie používané omamné a psychotropné látky marihuana a látky so stimulačným účinkom, najmä metamfetamín. Narastá však tiež podiel konzumentov užívajúcich kokaín. Uvádza sa to v tlačovej správe zverejnenej Úradom verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) pri príležitosti európskeho týždňa boja proti drogám.
Cieľom tohtoročných aktivít regionálnych úradov verejného zdravotníctva je zdôrazniť význam prevencie v boji proti zneužívaniu drog a zároveň zvýšiť povedomie o legálnych aj nelegálnych drogách.
Drogy s násilím sú prepojené
Školský prieskum TAD (Tabak, Alkohol, Drogy) na Slovensku zisťoval skúsenosť žiakov základných škôl s fajčením marihuany. Ukazuje sa, že za obdobie 20 rokov od 1998 do 2018 má tieto skúsenosti stále menej detí.
Vlani podstúpilo liečbu pre užívanie drog takmer 3-tisíc osôb, počet pacientov medziročne klesol
Avšak, z dvoch prieskumov v roku 2014 a 2018 vyplýva, že počet mladistvých, ktorí marihuanu už niekedy skúsili, sa drží na rovnakej úrovni, a to 2,3 percenta respondentov. Čo sa týka názoru študentov stredných škôl na legalizáciu drog, tu naopak badať stúpajúci trend. V roku 2018 uviedlo približne 27 percent respondentov, že by hlasovali za legalizáciu drog.
Mladí majú tento názor napriek tomu, že ľudia, ktorí trpia poruchami spojenými s užívaním drog, majú ťažkosti v práci a vo vzťahoch s rodinou a priateľmi. Niekoľko štúdií tiež poukazuje na úzke prepojenie medzi užívaním drog, zločinom a násilím.
Najčastejšie sa liečia tridsiatnici
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že v roku 2019 viac ako 180-tisíc úmrtí súviselo priamo s poruchami spojenými s užívaním drog a približne 269 miliónov ľudí, teda asi 5,5 percenta svetovej populácie vo veku od 15 do 64 rokov, užívalo v predchádzajúcom roku drogy.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií podstúpilo v Slovenskej republike v roku 2020 liečbu pre užívanie drog 2 927 osôb, pričom približne 43 percent z nich bolo už v minulosti liečených, 38 percent sa liečilo prvýkrát v živote a 16,7 percenta pokračovalo v kontinuálnej liečbe z predchádzajúceho roku.
Najvyšší počet liečených osôb však bol vo vekovej skupine od 30 do 39 rokov, a to konkrétne 1 044 osôb. Nešlo teda primárne o mladistvých.