A zdravotné sestry už začali s podávaním výpovedí
Parlament schválil v stredu novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Novela účinná od 1. januára budúceho roka má podľa predkladateľa, ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka, zabezpečiť rovnaké odmeňovanie všetkých zdravotníckych pracovníkov.
Ako uviedol Čislák, ide o všetky kategórie zdravotníckych pracovníkov vo všetkých zdravotníckych zariadeniach – teda nielen štátnych, ale aj nemocníc v správe vyšších územných celkov, miest a obcí či v prenájme u súkromníkov. Zákon reguluje 80 % mzdy, aby ostal priestor pre kolektívne vyjednávanie aj nenárokovateľnú časť mzdy.
Zákon bude podľa Čisláka finančne krytý. Od ministerstva financií dostane rezort zdravotníctva 55 mil. eur, čo pri počte 38-tisíc zdravotníckych pracovníkov znamená navýšenie platov približne o 16 %.
Ako však upozornil, v prípade zamestnancov štátnych zdravotníckych zariadení bude nárast o niečo menší, keďže doteraz mali vyššie platy ako ich kolegovia v ostatných zariadeniach. V prípade sestier v nemocniciach vyšších územných celkov však podľa ministra môže ísť o nárast aj v stovkách eur.
Novela zákona sa od začiatku nepozdáva Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA). Komora spolu s Odborovým združením sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) začala zbierať podpisy pod deklarácie o pripravenosti podať výpovede 28. septembra tohto roka.
Na znak protestu vyzýva prezidentka komory Iveta Lazorová kolegyne a kolegov v zdravotníckych zariadeniach, aby podali výpovede. “Na znak toho, že táto vláda s nami tri roky hrala nejaké hry, ktoré končia týmto paškvilom,“ zhodnotila pred schvaľovaním novely zákona.
Lazorovú podľa jej slov neteší, že museli pristúpiť k podávaniu výpovedí, iný spôsob ako vyvinúť nátlak na zodpovedných, aby skutočne riešili serióznym spôsobom problémy v zdravotníctve, však nevidia.
Ako upozornila Monika Kavecká z OZ SaPA, požiadavky sestier nie sú nadhodnotené, ale legitímne. “Dnes začala Žilina, ráno sme podali cez 200 výpovedí sestier a pôrodných asistentiek, pretože už nechceli čakať,“ povedala Kavecká s tým, že výpovede budú pribúdať.
Šéfka odborov zároveň pripustila, že ak sa dohodnú s ministerstvom a vládou, sestry sú ochotné stiahnuť výpovede.