- aktualizované 11. augusta, 20:38
Slovensko má nový pandemický plán, ktorý zabezpečuje pripravenosť krajiny na pandémiu akútnych respiračných ochorení aj do budúcnosti. Ako po rokovaní pandemickej komisie vlády SR informoval jej predseda a minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO), plán bol prepracovaný práve v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou ochorenia COVID-19.
Eliminácia zdravotnej aj ekonomickej záťaže
„Jeho cieľom je eliminácia zdravotnej a ekonomickej záťaže obyvateľstva, chodu hospodárstva, verejného života, stanovenie úloh orgánov štátnej správy, samosprávy a odborných orgánov, ktoré riadia, zabezpečujú a plnia činnosti v spojitosti so zabezpečovaním verejného zdravia,“ povedal Krajčí. Podľa nového pandemického plánu sa podľa neho budú koordinovať postupy v prípade aj druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19.
„Žiaľ, druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 tu už máme. Nielen v našej krajine, ale aj v okolitých krajinách postupne stúpajú počty nakazených,“ uviedol Krajčí.
Nárast druhej vlny je podľa neho ešte relatívne veľmi dobrý, situácia je pod kontrolou aj vďaka enormnému úsiliu regionálnych hygienikov a pracovníkov regionálnych úradov verejného zdravotníctva.
Neodporúčajú cestovanie do zahraničia
Podľa ministra zdravotníctva by malo zasadať konzílium odborníkov a spolu s premiérom Igorom Matovičom by sa mohla prehodnotiť bezpečnosť jednotlivých krajín z hľadiska cestovania.
„V stredu na rokovaní vlády prednesiem odporúčanie, aby sa zvážilo, že každé dieťa, ktoré bude nastupovať do školského alebo predškolského zariadenia, by malo mať k dispozícii čestné prehlásenie o dezinfekčnosti a absencii pobytu v zahraničí v posledných štrnástich dňoch,“ poznamenal Krajčí v súvislosti s blížiacim sa začiatkom nového školského roka.
V čestnom vyhlásení by tiež malo byť uvedené, či sa dieťa za posledných štrnásť dní zúčastnilo hromadných podujatí, napríklad táborov. Pandemická komisia zároveň neodporúča cestovať v závere augusta do zahraničia.
Vakcína proti COVID-19
Pri očkovaní vakcínou budú na tom podľa Pavla Jarčuška z Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach lepšie na tom krajiny, ktoré majú viac ľudí očkovaných na chrípku.
Budú mať dostatočné pokrytie vakcíny proti chrípke a odpadne im jeden rozhodovací algoritmus, či ten človek bude mať chrípku alebo iné respiračné ochorenie. Dodal, že keď diskutovali o vakcíne na COVID-19 paralelnou otázkou bola otázka na vakcíny proti chrípke.