Ľudia trpiaci rakovinou lymfatického systému sa tiež často sťažujú na zlý prístup k liečbe.
Pacienti trpiaci rakovinou lymfatického systému sa často sťažujú na zlý prístup k diagnostike a liečbe ako aj na stanovenie nesprávnej diagnózy pri prvotných prejavoch lymfómu. Vyplýva to z výsledkov vlaňajšieho globálneho pacientskeho prieskumu, ktorý na vzorke približne 3 500 pacientov realizovala organizácia Lymphoma Coalition.
Presnú diagnostiku ochorenia počas prvých štyroch týždňov počiatočných príznakov uviedla iba tretina respondentov, pričom až 60 percent pacientov sa sťažovalo na zlý prístup k diagnostike a liečbe. Za tieto výsledky pravdepodobne môže aj slabšie povedomie o lymfóme medzi zdravotníckymi pracovníkmi. Najlepšie v hodnotení znalostí pritom dopadli japonskí lekári, naopak najhoršie tí britskí.
Problémy s diagnostikou sú aj na Slovensku. Tohtoročný prieskum medzi slovenskými pacientmi ukázal, že dve tretiny z nich (66,5 percenta) si správnu diagnózu vypočuli do dvoch mesiacov. Jedenásť percent chorých sa ju však dozvedelo až po viac než roku.
Pacienti v otvorených odpovediach upozornili na dôležitú úlohu všeobecného lekára a špecialistu v štádiu stanovenia diagnózy. Odkázali, že by uvítali ich väčšiu informovanosť o príznakoch a diagnostike hematologických malignít.
Problémom sú aj lieky
Problémom sú aj úhrady za inovatívne lieky. Krajiny, kde sa ich z verejného zdravotného poistenia hradí najmenej, ako sú Bulharsko, Srbsko, Slovinsko či Turecko, zaznamenali nárast úmrtnosti na lymfóm. Napríklad v Bulharsku bolo z celkovo 68 liečiv schválených Európskou liekovou agentúrou hradených len desať.
Na Slovensku má úhradu 31 liečiv z celkového počtu 72 registrovaných, čo predstavuje len 43 percent liečiv, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. V uplynulých rokoch zaznamenali odborníci pokrok vo vývoji inovatívnych liekov pre malígne lymfómy.
V súčasnosti sa do popredia dostávajú monoklonálne protilátky najmä na liečbu B-bunkových lymfómov . Od tohto roku majú aj slovenskí pacienti s diagnózou non-Hodgkinov B-bunkový lymfóm k dispozícii novú liečbu. Liečivo pixantrón je určené pre ťažko liečiteľných pacientov. Ide o jediný spôsob liečby tohto agresívneho lymfómu v 3. a 4 línii , kde sa klinicky dokázal pozitívny účinok na pacienta.
V rámci kampane za zvýšenie povedomia verejnosti o tejto chorobe ako aj podporu pacientov sa aj tento rok 15. septembra uskutoční Svetový deň lymfómu. Témou toho tohtoročného je Lymfóm je rakovina, ktorú nemožno ignorovať.
Na zlepšenie informovanosti o ochorení sa zameriava aj občianske združenie Lymfoma Slovensko, ktoré v najbližších mesiacoch organizuje viacero podujatí pre pacientov, ich blízkych, ako aj laickú verejnosť. V Banskej Bystrici (15. septembra) a následne aj v Košiciach (17. októbra) sa uskutoční výstava PoCity a v Rastislaviciach pri Nitre sa bude 26. septembra konať „lymfóm beh”. Viac informácií možno nájsť na webstránke združenia www.lymfom.sk.
Informácie agentúre SITA poskytla Erika Zimanová z agentúry Accelerate.