Pacientom s COVID-19 sľubovali kúpele. V zahraničí majú postcovidové centrá, podľa lekárov ich potrebujeme aj my

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, COVID 19, pacient
Veľmi dôležitou súčasťou liečby ochorenia COVID-19 je liečba rehabilitačná, ako aj dychové cvičenia a psychoterapia. Foto: SITA/AP Photo/Alessandra Tarantino

Ešte začiatkom februára Ministerstvo zdravotníctva SR oznámilo, že pracujú na tom, aby sa mali kde liečiť pacienti, ktorým po prekonaní ochorenia COVID-19 ostali vážne zdravotné následky. Rezort o tom rokoval dokonca aj s Asociáciou slovenských kúpeľov.

Kúpeľnú postcovidovú liečbu mala riešiť novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorú v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

„Diskutujeme o tom, pre aký okruh pacientov a s akými konkrétnymi diagnózami by mala byť kúpeľná liečba poskytovaná,“ uviedol vtedy minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Nakoniec žiadna nová indikácia

Štátny tajomník rezortu Peter Stachura doplnil, že navrhli jednu indikáciu, ktorá sa týka problémov s dýchacími cestami. „Vedieme zároveň naďalej odborné diskusie aj o tom, aby takýto zoznam bol rozšírený,“ doplnil.

Indikačný zoznam pre kúpeľnú starostlivosť sa však podľa dostupných informácií v rámci novely nezmenil. To znamená, že zoznam diagnóz, na základe ktorých má pacient nárok na kúpeľnú liečbu preplatenú zdravotnou poisťovňou, o nové diagnózy doplnený nebol.

V zozname sa medzi netuberkulóznymi chorobami dýchacích ciest nachádza aspoň „iná zdĺhavá obštrukčná choroba“ pľúc, pod čo budú určite spadať niektorí pacienti, ktorí prekonali COVID-19. Môžu mať však aj iné zdravotné problémy.

Neurologické komplikácie

Kúpeľná liečba by takýmto pacientom mohla pomôcť, no vedci po celom svete ešte stále analyzujú všetky následky tejto choroby, nielen tie na pľúcach. Vo videu na sociálnej sieti o tom hovorila aj doktorka Daša Viszlayová.

„Neurologické komplikácie ochorenia COVID-19 sú pomerne časté, vyskytujú sa približne u tretiny pacientov,“ uvádza primárka neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.

Aj keď väčšina takýchto pacientov pociťuje len ľahké príznaky, v posledných mesiacoch podľa Viszlayovej hospitalizovali 60 pacientov s ťažkými neurologickými komplikáciami. Najčastejšie ide o zápalové poškodenie centrálneho nervového systému.

Long COVID

Ďalším zdravotým problémom, s ktorým sa podľa primárky stretávajú čoraz častejšie, je takzvaný „long COVID“, alebo inak chronický COVID. Ide o ochorenie, ktoré vzniká po prekonaní respiračnej infekcie, väčšinou sa objavia niekoľko týždňov po nej.

„Trvajú viac ako 12 týždňov. Pacienti sa postupne začnú sťažovať na celkovú únavu, menšiu výkonnosť, majú bolesti hlavy, stále trvajú poruchy chuti a čuchu, majú rôzne pocity tŕpnutia na tele či pocit hmly na mozgu,“ opisuje Viszlayová príznaky.

Viacerí pacienti trpiaci ochorením long COVID majú tiež hnačky, vracajú, pociťujú búšenie srdca a majú aj psychiatrické príznaky, ako sú stavy úzkosti a depresie. Liečba tohto stavu si preto podľa primárky vyžaduje viacerých odborníkov súčasne.

Postcovidové centrá

Pomôcť so všetkými diagnózami by mohli takzavené postcovidové centrá. V zahraničí vznikli prvé už počas leta minulého roka, jedným z prvých takýchto projektov bol Mount Sinai Health System v New Yorku, viacero ich je napríklad v Indii.

Väčšinu ide o kliniky, ktoré zriadili priamo veľké nemocnice. O pacientov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 sa tam starajú prevažne neurológovia, imunológovia či psychológovia, ale aj odborníci z ďalších oblastí medicíny.

Ich cieľom je dosiahnuť, aby sa pacienti mohli vrátiť do bežného života či do zamestnania, až tretina z nich má totiž problém s pracovným režimom. Vedeli by sme mať postcovidové centrá aj na Slovensku?

Miesta by sa našli

Lekár z Národného ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch, v ktorom sa zaoberajú najmä diagnostikou, liečbou a dispenzárnou starostlivosťou o pacientov s respiračnými ochoreniami, to považuje za ťažkú otázku.

„Myslím, že určite by bolo kde, napríklad sanatórium Penzák v Novom Smokovci alebo liečebný ústav Kvetnica, našiel by som asi aj ďalšie zavreté ústavy. Problém však je kto? Podľa mňa by sme to personálne vykrývali veľmi ťažko,“ uviedol portál vZdravotníctve.sk doktor Igor Porvazník.

Aj lekárka Viszlayová upozorňuje na to, že na Slovensku takéto centrá, kde by sa pacienti mohli spoľahnúť na komplexnú zdravotnú starostlivosť, bohužiaľ, nemáme. Veľmi dôležitou súčasťou liečby ochorenia COVID-19 pritom podľa jej slov je práve liečba rehabilitačná, ako aj dychové cvičenia a psychoterapia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša ViszlayováIgor PorvazníkMarek KrajčíPeter-stachuraZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie ASK Asociácia slovenských kúpeľovFNsP Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové ZámkyNárodný ústav tuberkulózyPľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy