Pacientom s COVID-19 by mohli pomôcť lieky, ktoré však do niektorých slovenských nemocníc chodia neskoro

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Remdesivir covid 19 liek výroba
Účinnosť antivirotík proti ochoreniu COVID-19 sa v predchádzajúcich štúdiách WHO nepreukázala. Foto: ilustračné, Getty Images

Už je to viac ako rok od diagnostikovania prvých prípadov ochorenia COVID-19 v Európe, odvtedy sa urobilo po celom svete mnoho výskumov zameraných na liečbu pacientov. Jednotlivé štáty si tiež posúvajú informácie o liekoch, s ktorými majú dobré skúsenosti.

Verejnosti sú preto známe najmä liečivá Remdesivir a Ivermectin, existujú však aj ďalšie, ktoré odborníci považujú za extrémne vhodné. Primár pľúcneho oddelenia Jozef Kubík však tvrdí, že slovenskí pacienti ich k dispozícii nemajú alebo ich dostávajú málo.

„Sú drahé, aj lacné. Problém je však, že kým sa dostanú k našim pacientom, trvá to strašne dlho a samozrejme, musí na tom nakoniec niekto aj zarobiť,“ píše na sociálnej sieti lekár z Nemocnice s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach.

Liečime neskoro

Problémom podľa Kubíka je, že každý liek, ktorý sa pacientovi s koronavírusovým ochorením podá až v čase kritického zhoršenia stavu, je už zväčša neúčinný. „Platí to aj pre Remdesivir, ktorý pri podaní u pacientov na umelej pľúcnej ventilácii (UPV) už prakticky nefungoval,“ napísal.

Avšak pri včasnom podaní v čase ešte rozvíjajúceho sa zápalu pľúc tento liek často pomohol pacientom zlepšiť stav, a to do troch dní, teda po druhej až tretej dávke, ako uvádza lekár s 23-ročnou praxou v oblasti respiračných ochorení.

Kubík to prirovnáva k chrípke H1N1, kde mali najväčší efekt lieky Olsemtavir a Zamanavir, ale iba pri podaní do 48 až 72 hodín od začiatku rozvoja ochorenia a zápalu pľúc. Takéto lieky, akým je aj Ivermectin, je teda najvhodnejšie začať podávať vo včasných fázach ochorenia.

Dodávky viaznu

„V čase rozvoja zápalu pľúc a cytokínovej búrky jeho účinok už nemusí byť tak významný, nehovoriac, ak už bude pacient na UPV. Ale výsledky štúdii o tom hovoria,“ uzatvára Kubík s tým, že na trhu sú aj ďalšie lieky, ktoré by v tejto fáze pomohli.

Podľa primára by mali byť okamžite rozdistribuované lekárom, no nakúpené počty balení v tisícoch či v desiatkach tisícov kusov sú absolútne nedostatočné. Pacientov s COVID-19 preto liečia len symptomaticky, a to kortikoidmi, antibiotikami či imunomodulačnou liečbou.

„Dnešný svetlý príklad, z objednaných 10 balení Ivermectinu, prišli len dve. Ostatné nevieme, či vôbec prídu. A to nehovorím o sľúbených troch prístrojoch HighFlow z Ministerstva zdravotníctva SR, ktoré k nám putujú už dva týždne,“ dodáva Kubík.

Kto má ivermektín?

Rezort zdravotníctva pritom ešte 27. januára povolil mimoriadny dovoz 100-tabletového balenia lieku s obsahom liečiva ivermektín. Podľa informácií veľkodistribútorov boli tieto balenia začiatkom februára dodané do nemocníc, zrejme však nie do všetkých.

„Vo verejných lekárňach tieto balenia dostupné nie sú,“ uvádza Slovenská lekárnická komora (SLeK). Kde teda sú, ak nie sú ani v lekárňach? Podľa Kubíka ich majú hlavne fakultné a univerzitné nemocnice.

Vyzerá to, že má pravdu. Igor Steiner z Nemocnice s poliklinikou Považská Bystrica pre portál vZdravotníctve.sk síce uviedol, že v ich nemocnici je Ivermectin dostupný a indikovaný na základe odporúčaní, avšak s Rendesivirom je to inak.

Emergentný systém

„Rendesivir objednávame cez Infektologickú kliniku Fakultnej nemocnice s poliklinikou Trenčín (FNsP Trenčín) a po ich schválení je nám z FNsP Trenčín dodaný,“ dodal Steiner. V praxi by nemocnice mali využívať takzvaný emergentný systém.

Držiteľ registrácie humánneho lieku, teda väčšinou výrobca lieku, je podľa zákona povinný dodať objednaný liek objednaný práve cez tento systém do 24 hodín od prijatia objednávky, a to držiteľovi povolenia na veľkodistribúciu humánnych liekov.

Držiteľ povolenia na veľkodistribúciu humánnych liekov je zase povinný dodať tento liek do verejnej alebo nemocničnej lekárne do 48 hodín od uskutočnenia objednávky, ako píše na svojich stránkach Ministerstvo zdravotníctva SR.

Stále nedostatok?

To znamená, že každá nemocničná lekáreň by mala mať možnosť dostať sa ku všetkým na Slovensku registrovaným a kategorizovaným liekom za pomerne rýchly čas. Otázkou zostáva, ako tento systém funguje pri liekoch, ktorých je zjavne málo.

O tom, že liečiv s ivermektínom je nedostatok, hovorí aj ministerské schválenie ďalšieho mimoriadneho dovozu z 9. februára, tentokrát išlo o štvortabletové balenie lieku. Podľa SLeK by sa liek mal do distribúcie dostať vo štvrtok 18. februára.

Opýtali sme sa ministerstva zdravotníctva, či zo strany nemocníc zaregistrovali nedostatok vyššie vymenovaných liekov pre pacientov s COVID-19, prípadne ako túto situáciu riešia. Svoje stanovisko nám však do uzávierky neposlali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor SteinerJozef Kubík
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v BojniciachNsP Nemocnica s poliklinikou Považská BystricaSLeK Slovenská Lekárnická Komora