Režim na hraniciach sa od 17. februára sprísnil, zmeny sa dotkli aj pendlerov (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
COVID 19: Sprísnené opatrenia na hraniciach
Situácia na hraničnom priechode Bratislava - Berg v smere do Rakúska počas sprísnenia opatrení na hraničných priechodoch od 17. februára 2021 v súvislosti s novými mutáciami vírusu SARS-CoV-2, ktoré zhoršujú pandémiu ochorenia COVID-19. Bratislava, 17. február 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Od stredy 17. februára od 6.00 sa sprísnil režim na hraniciach pri vstupe na územie Slovenska. Ako upozorňuje polícia na sociálnej sieti Facebook, zrušil sa zoznam menej rizikových krajín a možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým PCR testom.

Viac o téme: Koronavírus

Ak sa vraciate z členskej krajiny EÚ, Islandu, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska vzťahuje sa na vás povinná karanténa a ste povinný pristúpiť k nasledovným krokom

 • registrovať sa na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/ bezprostredne po vstupe na územie Slovenska
 • nastúpiť do izolácie (domáca izolácia alebo karanténne zariadenie), v prípade domácej izolácie táto platí aj pre členov domácnosti
 • informovať o izolácii svojho ošetrujúceho lekára
 • najskôr na 8. deň izolácie môžete absolvovať RT-PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí
 • ak izoláciu absolvujete bez príznakov, skončí sa po 14-tich dňoch

Ak sa vraciate z inej krajiny, ako je uvedené vyššie, vzťahuje sa na vás povinná karanténa a ste povinný pristúpiť k nasledovným krokom

 • registrovať sa na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/ bezprostredne po vstupe na územie Slovenska
 • nastúpiť do izolácie (domáca izolácia alebo karanténne zariadenie), v prípade domácej izolácie táto platí aj pre členov domácnosti
 • informovať o izolácii svojho ošetrujúceho lekára
 • izoláciu nemôžete ukončiť bez testovania PCR testom
 • najskôr na 8. deň izolácie môžete absolvovať PCR test a v prípade negatívneho výsledku testu sa izolácia končí

Polícia tiež upozorňuje, že pri príchode letecky je potrebné okrem vyššie uvedených povinností vyplniť aj elektronický formulár na https://www.mindop.sk/covid/.

Pendleri

 • pendleri a turnusoví zamestnanci zo susedných EÚ krajín, teda všetkých okrem Ukrajiny, ako aj študenti či ľudia, ktorí opatrujú svojich blízkych, resp. žijúci na opačnej strane hranice, musia mať negatívny test (stačí aj AG test) nie starší ako 7 dní (doteraz to bolo 14 dní). Samozrejme tento svoj štatút musia vedieť tak ako doposiaľ vierohodne preukázať (napr. dokladom o trvalom pobyte alebo prechodnom pobyte v zahraničí, dokladom o pracovnom úväzku, potvrdení o prezenčnom štúdiu, či správou ošetrujúceho lekára o nevyhnutnosti opatrovania blízkej osoby).
 • Po novom sa za pendlerov označujú aj „cezhraniční pracovníci či dochádzajúci“ z krajín EÚ (+ Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Islandu a Spojeného kráľovstva). Pre nich však platí, že pri vstupe musia mať antigénový alebo PCR test v papierovej alebo elektronickej podobe (nie SMS) akceptovaný leteckými spoločnosťami, ktorý nie je starší ako 48 hodín (AG test) resp. 72 hodín (PCR test). Najneskôr pri vstupe na Slovensko musia vyplniť formulár na https://korona.gov.sk/ehranica/ a nastúpiť do domácej karantény. Túto si však môžu okamžite skrátiť, ak si dajú na vlastné náklady urobiť na Slovensku PCR test a budú mať negatívny výsledok. Ak okamžitý test neabsolvujú, po registrácii nastúpia do izolácie (RT-PCR test najskôr na 8. deň, ak je negatívny, izolácia sa končí; bez testovania trvá bezpríznaková izolácia 14 dní).
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ako informuje polícia, výnimky z izolácie a preukazovania sa negatívnym testom platia napríklad pre posádky nákladnej dopravy, záchranárov, pohrebné služby, zástupcov kritickej infraštruktúry, osoby, ktoré potrebujú liečbu či diagnostiku a podobne.

Pribudla aj kategória pre vymedzený okruh športovcov v tréningovom procese alebo účasti na profesionálnych súťažiach s podporným stanoviskom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorí budú musieť mať pri vstupe na územie Slovenska negatívny výsledok antigénového testu nie starší ako 48 hodín alebo RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.

Z dôvodu výskytu nových mutácii koronavírusu musia ísť po novom do karantény aj tí ľudia, ktorí sú zaočkovaní alebo ochorenie COVID-19 už prekonali.

„Ak však komukoľvek od ochorenia uplynulo menej ako 90 dní a od druhej dávky vakcíny uplynulo aspoň 14 dní, je tu možnosť si karanténu rýchlo skrátiť hoc aj hneď po príchode na Slovensko z EÚ , EHP, Švajčiarska , či Spojeného kráľovstva a predchádzajúcej registrácii na ‚eHranica‘ je možné na vlastné náklady absolvovať PCR test na Slovensku, po ktorého negatívnom výsledku je možné sa 14 dňovej karanténe vyhnúť,“ uviedla polícia na sociálnej sieti Facebook.

Zdroj: Polícia SR

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať