Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a Európska lieková agentúra upozorňujú na dôležitosť hlásenia nežiaducich účinkov liekov u pacientov s Covid-19. Pacienti tak môžu pomôcť pri výskume liekov. Týka sa to liekov, ktoré pacienti užívajú na toto ochorenie, ale aj tých, ktoré súčasne užívajú na iné diagnózy.
Koronavírus: Dôchodcom zatiaľ vlaky zadarmo nestopnú, začali testovať všetky DSS-ky a Česi dostali favipiravir (online)
Účinná a bezpečná liečba
Práve hlásenia na nežiaduce účinky liekov používaných pri liečbe Covid-19 môžu pomôcť pri rozhodnutiach o účinnej a bezpečnej liečbe v čase pandémie.
„Informácie od pacientov a zdravotníckych pracovníkov získavané z hlásení nežiaducich účinkov dopĺňajú dáta z prebiehajúcich klinických skúšaní a iných štúdií,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.
Podozrenie môže oznámiť aj člen rodiny
Nežiaduce účinky je možné hlásiť prostredníctvom elektronického formuláru na portal.sukl.sk, e-mailom prostredníctvom tlačiva na neziaduce.ucinky@sukl.sk alebo telefonicky na +421250701206.
Viac o téme Koronavírus
Pacient môže nahlásiť nežiaduci účinok samostatne alebo prostredníctvom lekára, zdravotnej sestry či iného zdravotníckeho pracovníka. Takisto môže podozrenie na nežiaduce účinky zaslať aj rodinný príslušník pacienta.
Prerušenie liečby sa neodporúča
ŠÚKL upozornil, že pacienti by nemali prerušovať liečbu bez konzultácie so svojím ošetrujúcim lekárom, ak majú podozrenie na nežiaduce účinky lieku užívaného v súvislosti s ochorením Covid-19.
V súčasnosti nie je na liečbu tohto ochorenia schválený žiaden liek. Pri liečbe je možné podať registrované lieky mimo schválenej indikácie, prípadne neregistrované lieky.
Povolenia na použitie týchto liekov na Slovensku vydáva ministerstvo zdravotníctva.