Vynašli sme vakcínu. Zaviedli sme celoplošné očkovanie. Už sa zdalo, že osýpky sa stanú vyhynutým ochorením, ktoré v rozvinutých krajinách lekári uvidia len v učebniciach.
No zrazu sa v hláseniach hygienikov po celom svete začínajú objavovať pravidelne.
V Európe sú čísla hrozivé. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vlani ochorelo na osýpky 82 596 ľudí. To je trojnásobok oproti roku 2017 a pätnásťnásobok roku 2016. Osýpky sa objavili v 47 z 53 krajín.
A Slovensko nie je výnimkou. Od januára tohto roka do 6. marca 2019 zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) celkovo 85 prípadov osýpok. Vlani ich bolo celkovo 572.
Dlho ich nebolo, už sú tu
Hlavný hygienik Ján Mikas ešte v marci 2017 mohol povedať, že za ostatné roky sa u nás nevyskytol prípad miestnych (naposledy v roku 1998) ani zavlečených (2012) osýpok. Zároveň však varoval, že vzhľadom na epidémie v Európe sa nedá vylúčiť zavlečenie na Slovensko.
Nemýlil sa. Už o mesiac neskôr sa u nás objavil občan Talianska s osýpkami. O rok neskôr si takýto suvenír doniesli z Rakúska dvaja Bratislavčania.
To všetko boli však len jednotlivé prípady, ktoré sa ďalej nerozšírili.
Epidémia vypukla až vlani v máji, keď traja obyvatelia obce Drahoň v okrese Michalovce a neskôr v Sobranciach rozšírili osýpky, ktoré si doviezli z Veľkej Británie.
Epidémiu sa podarilo zahnať do defenzívy, a tak sa radšej presťahovala do okresu Trebišov, kde vyčíňa doteraz.
Zradná nezaočkovanosť
Najlepším spôsobom, ako držať osýpky na uzde, je očkovanie. Kolektívna imunita, ktorá chráni aj nezaočkovaných, funguje pri zaočkovanosti na úrovni 95 % populácie.
A hoci v Európe sa vlani túto hladinu podarilo dosiahnuť, osýpky sú na vzostupe. Celková priemerná zaočkovanosť síce presahuje 95 %, na lokálnej úrovni to tak byť nemusí. A tam práve vznikajú epidémie.
Hranicu 95 % zaočkovanosti nedosiahlo 28 okresov Slovenska v ročníku narodenia 2016 a 19 okresov v ročníku narodenia 2015 v rámci základného očkovania detskej populácie proti osýpkam, mumpsu a ružienke.
Kde nastala chyba
Osýpky mali navyše ešte jednu nečakanú cestu do populácie otvorenú. Počas epidémie v Michalovciach sa nakazili aj zdravotnícki pracovníci, ktorí boli zaočkovaní.
Do rizikovej skupiny nečakane patria aj zaočkovaní dospelí narodení v rokoch 1969 až 1985. Vakcína bola totiž v tomto období menej stabilná a ich imunita proti osýpkam preto nie je dostatočná. Ľudia v tejto skupine by preto mali stav svojej zaočkovanosti preveriť u svojho lekára, prípadne sa nechať preočkovať. Obzvlášť, ak sa pohybujú alebo cestujú do oblastí, kde sa vyskytujú epidémie.
Kedy sa očkuje
- Očkovanie proti osýpkam, mumpsu a ružienke je povinné v rámci pravidelného povinného očkovania.
- Vykonáva sa najskôr v prvom dni 15. mesiaca života, najneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa.
- Preočkovanie sa vykoná v 11. roku života.
- Očkovanie sa vykonáva trojzložkovou očkovacou látkou, ktorá obsahuje oslabený vírus osýpok, mumpsu a ružienky.
Zdroj: ÚVZ SR
Ohrozené sú však aj deti, ktoré sú ešte príliš malé na očkovanie. Najskôr sa totiž proti osýpkam môže očkovať v 15. mesiaci života.
Treťou slabinou sú však rodičia. Niektorí totiž napriek snahe lekárov nemajú čas, zabúdajú na očkovanie, prípadne neporozumejú dôležitosti.
„Rodičia sa často mylne domnievajú, že ak sa ochorenie na Slovensku dlho nevyskytuje, očkovanie proti nemu je zbytočné,“ prisviedča aj hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Odmietanie vyjde draho
Nárast však zaznamenávajú antivakcinačné hnutia. Kým v klasických médiách priestor nedostávajú, na internete a v tzv. alternatívnych médiách sa im darí.
Sociálne siete priam prekypujú skupinami odporcov očkovania. Nenechajú sa odradiť vedou a ďalej tvrdohlavo trvajú na tom, že vakcíny spôsobujú autizmus či inak ohrozujú deti.
Slovenská legislatíva však očkovanie proti osýpkam zaraďuje medzi povinné. Podľa ÚVZ SR sa tí, čo dieťa odmietnu nechať zaočkovať, vystavujú riziku pokuty do výšky 331 eur.
Ako ukazujú čísla ÚVZ, vrchol odmietania očkovania nastal v roku 2016, kedy lekári zaznamenali 690 odmietnutí. Nasledujúce dva roky sa počet odmietnutí povinného očkovania znížil.
ROK | POČET SANKCIÍ | SANKCIE – SÚHRNNÁ VÝŠKA (euro) |
---|---|---|
2014 | 369 | 28 234 |
2015 | 457 | 34 443 |
2016 | 690 | 39 004 |
2017 | 607 | 36 279 |
2018 | 563 | 33 216 |
S lekármi sa hádať nechcú
Pri pátraní po dôvodoch odmietania očkovania narazíme na páchateľa okamžite: internet a sociálne siete. Potvrdzuje to Martin Olej, šéf sekcie všeobecných lekárov pre deti a dorast Asociácie súkromných lekárov SR.
„Rodičia prídu už rozhodnutí, dôvody ani neuvádzajú,“ približuje postup rodičov.
Často pritom povedia, že „zatiaľ nebudeme očkovať“. „Cítim tam že nechcú ísť do argumentačnej roviny, lebo vedia že by sme ich často preargumentovali, a to nechcú počuť,“ pridáva nečakaný detail.
Niekedy však prídu dobre pripravení – už si prinesú vyplnené a podpísané prehlásenie o neočkovaní stiahnuté z internetu. No ďalší zase nechcú podpísať poučenie o očkovaní, ale ani nesúhlas s ním.
Čo sú osýpky?
Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam, ktoré sa rýchlo šíria vzduchom najmä medzi neočkovanými skupinami obyvateľstva a neúplne očkovanými.
Vstupnou bránou sú spojivky a respiračné sliznice.
Ochorenie prebieha v dvoch štádiách. Prvé štádium trvá 3 – 4 dni, objavuje sa výstup teploty, nádcha, kašeľ a zápal spojiviek.
Exantémové štádium začína druhým výstupom teploty, objavením vyrážky (exantému) za ušami a v zátylku, ktorý sa šíri na tvár, trup a končatiny.
Pri ťažšom priebehu vyrážky sprevádza horúčka, blúznenie, objaviť sa môže i krvácanie slizníc, zápal pľúc. Mimoriadne závažnou komplikáciou je osýpková encefalitída.
Komplikácie najviac ohrozujú deti do 5 rokov a dospelých starších ako 30 rokov.
Ochorenie môže skončiť aj smrťou. Vlani v Európe zomrelo 72 chorých.
Lieky na samotné ochorenie neexistujú, len podporná liečba, resp. liečba komplikácií. Telo si s infekciou musí poradiť samo.