Nový Zéland, ktorému možno pripísať zásluhy pri zvládaní pandémie ochorenia COVID-19, zaznamenal aj sekundárny úspech. Počas roka 2020 nemali v krajine takmer žiadny prípad chrípky.
Je to zrejme spôsobené dodržiavaním epidemických opatrení, teda priamym dôsledkom sociálneho dištancovania, lockdownu a nosenia rúšok.
Testovanie odhalí priemerne 25 percent infekcií SARS-CoV-2. Nové britské mutácie však všetko menia
Podľa štúdie, ktorú uskutočnili na Institute of Environmental Science and Research vo Wellingtone a ktorá bola publikovaná v časopise Nature, opatrenia môžu viesť k celkovému znižovaniu prevalencie infekčných chorôb aj v budúcnosti.
Šikovný Zéland
„Pomocou viacerých monitorovacích systémov sme v roku 2020 zaznamenali paralelné a bezprecedentné zníženie chrípky a iných respiračných vírusových infekcií,“ uvádzajú autori štúdie.
Podľa nich zistenia podporujú využitie „nefarmaceutických intervencii“ na kontrolu nielen chrípky, ale aj iných závažných respiračných vírusových hrozieb. V tom sa Novému Zélandu darí extrémne dobre.
Izrael zaočkoval už takmer polovicu populácie, vakcíny od Pfizeru sa javia ako vysoko účinné
Zatiaľ čo ostatné krajiny sveta zostávajú v prísnom lockdowne, tento ostrovný štát postupne uvoľňuje opatrenia. Prvý prípad ochorenia COVID-19 pritom na svojom území zaznamenali už vo februári 2020.
Chrípková sezóna
Avšak prísna kontrola štátnych hraníc a regionálne lockdowny zabránili tomu, aby sa počty prípadov vymkli spod kontroly. Najnovšie úrady zistili, že v krajine došlo k obrovskému poklesu ďalších chorôb, najmä chrípky.
Na Novom Zélande pravidelne sledujú sezónny nárast prípadov chrípky, ktorý dosahuje vrchol v zimných mesiacoch. V roku 2020 však došlo k drastickému zníženiu, konkrétne o 67,7 percenta počas lockdownu a o 99,9 percenta po lockdowne.
Po prekonaní COVID-19 by mohla stačiť jedna dávka vakcíny, zistili izraelskí aj francúzski experti
Prudký pokles zaznamenali aj ďalšie respiračné vírusy, vrátane respiračného syncyciálneho vírusu (98 percent), ľudského metapneumovírusu (92,2 percent) a rinovírusu (pokles o 74,6 percent). Všetky tieto vírusy spôsobujú nádchy a prechladnutia.
Opatrenia WHO
Autori štúdie však naznačujú, že hoci opatrenia vedú k poklesu prípadov, dôvodom môže byť aj ľudské správanie. To sa pravdepodobne v dôsledku pandémie zmenilo a táto zmena chráni ľudí pred infekčnými chorobami.
Viac ľudí si umýva ruky, spoločensky sa dištancuje aj bez lockdownu a tí, ktorí majú príznaky akéhokoľvek ochorenia, radšej zostávajú izolovaní. Tieto zistenia by mohli viesť aj k zmene odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov
Tá doteraz prísne ochranné opatrenia proti chrípke nevyžadovala, nakoľko ich niektoré neziskové organizácie neodporúčali. Považovali ich za nepraktické. Štúdia však naznačuje, že sú veľmi účinné nielen v boji proti vírusu SARS-CoV-2.
Nie prvý príklad
Podobné výsledky priniesla aj iná, skoršia štúdia. Zriedkavé ochorenie nazývané akútna ochabnutá myelitída (AFM), ktoré sa šíri každé dva roky a zameriava sa na deti, zvyčajne prudko stúpa počas leta.
V roku 2020 sa ale čísla nových prípadov AFM nedokázali ani len priblížiť k údajom zaznamenaným v rokoch 2018 a 2016. Rozšíreniu ochorenia pravdepodobne bránil práve obmedzený sociálny kontakt.