Je to definitívne – zdravotnícki asistenti sa premenujú na praktické sestry.
Prezident SR Andrej Kiska v stredu podpísal novelu zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. „Najdôležitejším cieľom návrhu zákona je implementovať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) zo 16. apríla 2014 o klinickom skúšaní liekov na humánne použitie, ktorým sa zrušuje smernica 2001/20/ES,“ píše sa v materiáli.
Legislatívnou úpravou sa nepriamo novelizuje aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Po novom sa zdravotnícki asistenti premenujú na praktické sestry.
Ako vysvetlil predseda výboru pre zdravotníctvo Štefan Zelník, pri zosúlaďovaní nášho vzdelávania so vzdelávaním EÚ nastali v minulosti chybné rozhodnutia.
„Podľa smernice EÚ zdravotná sestra je regulovaným povolaním a musí absolvovať 4 600 hodín praktickej výuky, je úplne jedno, či to absolvuje počas strednej alebo vysokej školy. Nesprávnou aplikáciou európskej smernice sa stalo to, že bolo požadované pre zdravotnú sestru vysokoškolské vzdelanie. Stredné zdravotnícke školy sa dostávali do útlmu a pokračovali vo výchove zdravotníckych asistentov,“ zdôvodnil Zelník.
Proti tomuto kroku neúspešne protestovali komora i odbory sestier, proti bola aj komora medicínsko-technických pracovníkov, ktorá združuje asistentov.
Zmeny v lekárenskej pohotovosti
Novela zákona rieši aj pôsobenie lekárenskej pohotovostnej služby.
V pracovných dňoch bude dostupná v čase od 16:00 do 22:30 a v dňoch pracovného pokoja v čase od 7:00 do 22:30, a to v každom okrese.
Samosprávny kraj bude podľa novely určovať a následne aj zverejňovať rozpis zabezpečenia poskytovania lekárenskej pohotovostnej služby na svojom webovom sídle najneskôr mesiac pred začiatkom obdobia, na ktoré sa rozpis vyhotoví.
Etická komisia
Významnou časťou novely je zriadenie etickej komisie Ministerstva zdravotníctva SR pre klinické skúšanie liekov, ktorá bude spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) posudzovať žiadosti o povolenie klinického skúšania liekov, žiadosti o povolenie podstatnej zmeny klinického skúšania, žiadosti o pridanie Slovenskej republiky do klinického skúšania povoleného v iných členských štátoch Európskej únie predložené prostredníctvom elektronického EÚ portálu klinického skúšania.
Legislatívna úprava počíta sa aj so zriadením národného portálu klinického skúšania, ktorého hlavnou úlohou bude komunikácia medzi ŠÚKL-om a etickou komisiou pre klinické skúšanie liekov.
Etická komisia pre klinické skúšanie bude mať 13 členov, ktorých vymenováva a odvoláva minister zdravotníctva SR, a to ôsmich členov na návrh samosprávnych krajov, jedného člena na návrh ministerstva zdravotníctva, jedného člena na návrh Slovenskej lekárskej komory, jedného člena na návrh Slovenskej lekárnickej komory, jedného zástupcu občianskych združení a jedného zástupcu pacientskych organizácií.