- aktualizované 23. septembra, 17:17
Novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá mala priniesť do slovenského zdravotníctva viac zdravotníkov, sa v praxi vôbec neosvedčila. Konštatuje to poslankyňa Národnej rady SR Elena Červeňáková.
Ako uviedla, zdravotnícki asistenti, z ktorých sa mali stať praktické sestry, sa aj naďalej preraďujú na miesta sanitárov. Poslankyňa to zistila na pracovnom stretnutí s predstaviteľmi Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov (SK MTP). ,
„Už počas schvaľovania prílepkov zdravotníckych zákonov som upozorňovala na to, že problém nedostatku sestier je v tom, že v systéme nie sú, čo nevyriešime tým, že zo zdravotníckych asistentov narýchlo spravíme praktické sestry,“ uviedla Červeňáková.
Chýbajú aj sanitári
V systéme podľa nej však už chýbajú aj sanitári a preto rovnako ako to bolo v minulosti pri zdravotníckych asistentoch, začali manažéri niektorých štátnych aj neštátnych zdravotníckych zariadení praktické sestry preraďovať na pozície sanitárov.
„Sanitári sú lacnejší a týmto krokom sa prekryje ich nedostatok. Zdravotnícki asistenti sú však v systéme slovenského zdravotníctva nesmierne potrební a nemôžu byť využívaní ako náhradníci za nedostatok zdravotníkov v iných povolaniach,“ konštatovala poslankyňa Národnej rady SR.
Súťaž Florence roka hľadá najlepšie budúce sestry
Ako riešenie navrhuje rovnako ako Európska komisia v zákone o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti zrušiť premenovanie na praktickú sestru a vrátiť späť do systému povolanie zdravotnícky asistent.
Upozorňuje tiež na to, že je potrebné zaviesť reálne a objektívne kontroly dodržiavania minimálnych personálnych normatívov v zdravotníctve tak, aby bolo garantované, že na každom oddelení či ambulancii bude dostatok lekárov, sestier, zdravotníckych asistentov či sanitárov, pretože v súčasnosti to tak podľa nej všade nie je.
Ministerstvo: Ešte sú len prváci
Ako v reakcii pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, s etablovaním povolania praktická sestra sa súbežne riešil aj vznik nového štátneho vzdelávacieho programu pre študijný odbor praktická sestra na Strednej zdravotníckej škole (SZŠ).
Motívom pre zmenu názvu bolo podľa Eliášovej predovšetkým zatraktívnenie štúdia v odbore a zvýšenie záujmu o zdravotnícke povolanie. V súčasnosti je totiž celoplošne u mladých ľudí nižší.
„Od 1. septembra 2019 študuje na SZŠ na Slovensku v študijnom odbore praktická sestra o takmer 20 % mladých ľudí viac ako tomu bolo v predchádzajúcom školskom roku, čo je pozitívne. Je pochopiteľné, že sa zatiaľ v praxi nezvýšil počet pracujúcich praktických sestier. Teraz máme prvých prvákov,“ skonštatovala Eliášová.
Naštartovaný trend vo vzdelávaní však podľa MZ poukazuje na zlepšenie situácie v budúcnosti.
Preraďovanie zdravotníckych pracovníkov z jednotlivých pozícií však nie je v súlade s platnou legislatívou, ktorá definuje pre jednotlivé povolania príslušnú odbornú spôsobilosť. „Výkon jedného zdravotníckeho povolania je nezameniteľný s iným a zamestnávatelia pracujú non lege artis,“ upozornila Eliášová.
Krivdu cítia aj laboranti
Veľkú krivdu v Slovenskej komore medicínsko-technických pracovníkov cítia podľa Červeňákovej aj zdravotnícki laboranti. Ako ďalej konštatovala, napriek tomu, že laborant s vysokoškolským vzdelaním a špecializáciou v praxi vykonáva obdobné pracovné činnosti ako laboratórny diagnostik po atestácii, laboratórny diagnostik má takmer dvojnásobný plat ako takýto zdravotnícky laborant.
Rooseveltova nemocnica otvorila školiace stredisko, ponúkne aj živé prenosy z operácií
„V praxi by nemali existovať pri rovnakých, alebo obdobných kompetenciách takéto veľké platové rozdiely. Ak má laborant vysokoškolské vzdelanie a vykonáva podobné kompetencie ako laboratórny diagnostik, tak rozdiely v platoch nemôžu byť také vysoké, ale mali by sa aspoň približovať,“ konštatovala Červeňáková. Takéto rozdiely medzi povolaniami podľa nej nespájajú zdravotnícky kolektív, ale naopak ho rozdeľujú, čo v konečnom dôsledku nie je dobré pre pacienta.
Problematikou vzdelávania a následne kompetencií zdravotníckych laborantov s druhým stupňom vysokoškolského vzdelania a laboratórnych diagnostikov sa ministerstvo zdravotníctva podľa Eliášovej už zaoberá a pripravuje k tejto téme pracovné stretnutie.
Slovenská komora medicínsko-technických pracovníkov
Združuje zdravotníckych pracovníkov v trinástich kategóriách: zdravotnícky laborant, farmaceutický laborant, technik pre zdravotnícke pomôcky, rádiologický technik, zubný asistent, dentálna hygienička, verejný zdravotník, nutričný terapeut, optometrista, očný optik, masér, praktická sestra (v študijnom odbore zdravotnícky asistent), sanitár, vykonávajúcich príslušné povolanie.