Nemocnice na Slovensku sa po trinástich rokoch konečne dočkali. Od začiatku tohto roka sa na Slovensku zavádza DRG systém ako najobjektívnejší, najtransparentnejší a najspravodlivejší systém financovania nemocníc.
Príliš ambiciózna vláda Radičovej
Zámer zaviesť tento úhradový mechanizmus pre nemocnice mala pritom už vláda pod vedením Ivety Radičovej, a to od prvého štvrťroka 2013. Už vo februári 2012 však Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) upozorňoval na to, že takýto termín je nezvyčajne ambiciózny. Projekt zavedenia DRG systému bol pritom súčasťou programového vyhlásenia vlády Ivety Radičovej.
Čakanie na operáciu malo mať od januára svoj strop, v pesimistickom scenári by to poisťovne stálo cez 180 miliónov eur ročne
„Zavedenie DRG systému bude najväčšou zmenou financovania nemocníc na Slovensku za ostatných 20 rokov najmä z pohľadu spravodlivosti a efektívnosti,“ uvádza sa v materiáli z februára 2012.
Čo je to systém DRG?
Zavedenie systému DRG prinesie do zdravotníctva transparentnosť a rovnaké platby od zdravotných poisťovní, tvrdí ÚDZS. Týmto krokom sa z DRG systému stáva nielen systém pre vykazovanie, ale spúšťa sa po častiach ako úhradový mechanizmus.
V praxi to znamená, že tento systém určí presnú výšku platby nemocniciam za hospitalizačný prípad, ktorá zohľadňuje finančnú náročnosť hospitalizácie cez relatívnu váhu, ale zároveň aj objem disponibilných zdrojov v ústavnej zdravotnej starostlivosti cez základnú sadzbu.
Zdravotné poistenie na Slovensku je podľa šéfky ÚDZS ako deravé potrubie, každoročne ním pretečú miliardy eur
ÚDZS vníma zavedenie DRG ako úhradového mechanizmu ako prvý krok v tvorbe pravidiel, ktoré zavedú do systému zdravotného poistenia prehľadnosť a efektívnosť.