Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča, člen skupiny AGEL, sa snaží apelovať na ženy. Chce podchytiť čo najviac nádorových ochorení prsníka v počiatočnom štádiu a v bezpríznakovom období.
Za uplynulý celý rok 2018 sa na mamografickom pracovisku v levočskej nemocnici realizovalo 1 526 preventívnych a diagnostických vyšetrení. Z nich histologicky potvrdili 17 karcinómov prsníka. Osem z nich našli u bezpríznakových žien, ktoré pravidelne absolvujú každé dva roky preventívne mamografické vyšetrenia. Ostatných deväť žien prišlo na vyšetrenie s príznakmi ochorenia prsníkov, respektíve s hmatným tumorom v prsníku.
Každá druhá žena, ktorá mala dokázaný karcinóm prsníka, teda prišla na vyšetrenie bez ťažkostí v rámci preventívneho programu, zdôraznila hovorkyňa Agelu Alžbeta Sivá. Až následne u týchto pacientiek zistili nádor ešte v počiatočnom štádiu. To znamená dobré vyhliadky na vyliečenie.
Mamografiu absolvuje iba 21 percent žien
Zo všetkých 17 karcinómov prsníka za minulý rok najmladšia pacientka v čase diagnózy dosiahla 34 rokov. Najstaršia mala 71 rokov a priemerný vek dosiahol 54 rokov.
Netreba čakať dlho
Pacientky sa v levočskej nemocnici objednávajú s pomocou call centra (telefóon číslo (053) 381 1000), ale aj osobne. „Mnohokrát po zvážení realizujeme vyšetrenie ihneď. Dlhší termín je iba v situácii, keď pacientka ešte nesplní dvojročný interval podľa preventívneho programu,“ uviedla primárka rádiodiagnostického oddelenia Elena Loumová.
Diagnostické mamografické vyšetrenia sa realizujú v akútnej situácii ihneď. Hneď po nich nasleduje ultrazvukové vyšetrenie.
V prípade potreby odberu tkaninovej vzorky na histologické vyšetrenie sa to zrealizuje do 48 hodín. Ak treba dlhšiu prípravu pre alergiu pacientky, je to 7 dní.
Používa sa aj ultrazvuk
Mamografia je röntgenové vyšetrenie prsníkov, ktoré sa vykonáva po štyridsiatom roku veku. Zdravotné poisťovne ho plne hradia každé dva roky.
Poskytuje podrobnejšie informácie o prsnej žľaze, v prípade nálezu o charaktere, lokalizácii či veľkosti nádoru.
Doplnkovou metódou, ktorú lekári využívajú, v prípade hutnej žľazy či nejednoznačného nálezu je ultrazvukové vyšetrenie. Je taktiež metódou voľby u mladých žien do 40 rokov, u tehotných a dojčiacich žien.
„Tieto zobrazovanie metódy sú základom v diagnostickom procese, avšak iba definitívne histologické vyšetrenie tkaniva pri biopsii môže potvrdiť diagnózu. Presná diagnostika karcinómu prsníka je kľúčová pri následnom rozhodovaní o ďalšej liečbe,“ doplnila Loumová.
Karcinóm prsníka
- Za posledných desať rokov sa celosvetový výskyt rakoviny prsníka zvýšil takmer o 33 percent.
- Na Slovensku ročne postihne viac ako 2000 žien.
- Riziko ochorenia sa zvyšuje a prudko narastá po päťdesiatom roku veku, ale viac ako 70 percent ochorení sa vyskytuje medzi 50. až 70. rokom veku. V súčasnosti už nie je výnimkou karcinóm prsníka ani u žien mladších ako 30 rokov.
- Presná príčina tohto ochorenia nie je známa, sú známe iba rizikové faktory, ktoré sa môžu podieľať na jeho vzniku. Zvýšená pozornosť sa venuje rizikovej skupine žien. Tú predstavujú ženy, ktoré nerodili, nekojili, majú toto ochorenie v rodine a otehotneli po tridsiatom roku.
- Medzi rizikové patria aj ženy užívajúce dlhodobo estrogény, ženy v menopauze, s nadváhou, hypertenziou, cukrovkou a ženy fajčiarky.