Narcis, kráľovská koruna či ruky. Poznáte symboly kampaní?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hand holding cancer awareness ribbon
colorful cancer awareness ribbon on bright background

Dôležitým prvkom v prevencii či včasnom záchyte chorôb je osveta. Nedostatok informácií navyše prináša aj ďalší vážny problém: neznalosť okolia často vedie aj k stigmatizácii ľudí, ktorí dotyčným ochorením trpia.

Práve preto pacientske organizácie či štátne inštitúcie organizujú kampane. Niekedy slúžia len na informovanie, prebudenie záujmu verejnosti, inokedy sú súčasťou verejnej zbierky.

Kampane si často vyberajú aj symboly. Niektoré určite poznáte – je to napríklad narcis, nezábudka, rôznofarebné stuhy, ale aj záhadnejšie a menej viditeľné symboly, ako je napríklad motýľ či skladačka.

Poďte s nami dešifrovať jednotlivé symboly.

Stuhy

Stužky sú obľúbeným symbolom, pretože sú jednoduché, nepotrebujú žiaden dizajn manuál, iba sa pripnú na klopu saka, blúzku, či tašku.

HIV, doktor
Symbolom boja proti AIDS je červená stužka. Foto: ilustračné, Getty Images

Červená vošla do povedomia ako symbola boja proti HIV/AIDS. Farba sa spája s krvou, ktorá má v prípade tohto ochorenia zásadný význam.

Ružová predstavuje boj proti rakovine prsníka. Túto farbu si spájame so ženskosťou, čiže preto aj práve toto ochorenie, ktoré je v drvivej väčšine problémom žien.

Logicky teda belasá stužka predstavuje výhradne pánsky problém: rakovinu prostaty. Okrem toho však má boj proti tomuto ochoreniu ešte jeden symbol: fúzy. Opäť, výhradne mužská záležitosť.

Ľahko identifikovateľná bielo-čierna stužka so zebrím vzorom vyjadruje solidaritu s pacientmi trpiacimi zriedkavými ochoreniami.

Modrá sa snaží presadiť ako symbol boja proti kolorektálnemu karcinómu. Sivú si pripnete, ak chcete vyjadriť solidaritu s pacientmi trpiacimi Parkinsonovou chorobu.

Ďalšie farby už majú trochu smolu, pretože si ich použitie nárokujú viaceré kampane. Tak napríklad oranžová slúži pre leukémiu i sklerózu multiplex. Zelená stužka sa môže vzťahovať na bipolárnu poruchu, ale aj na Non-Hodgkinov lymfóm.

štítna žľaza
Foto: GettyImages

Žltá stužka je tiež populárna aj v kampaniach mimo zdravotníctva. V rámci chorôb sa spája s endometriózou.

Fialová stuha môže značiť podporu pacientov, ktorí majú rakovinu pankreasu, Crohnovu chorobu, lupus alebo Alzheimerovu chorobu.

Biela môže okrem iného vyjadrovať solidaritu s pacientmi trpiacimi rakovinou pľúc. A naopak čierna odkazuje na melanóm.

Originálna je modrá stuha so vzorom zvaným paisley – viaže sa k ochoreniam štítnej žľazy. Trojfarebná – modro-tyrkysovo-ružová je symbolom rakoviny štítnej žľazy.

Solidaritu s detskými onkologickými pacientmi môžete vyjadriť pripnutím si zlatej stužky.

Príroda

Narcis netreba ani bližšie predstavovať. Liga proti rakovine každoročne rozdáva umelé aj živé narcisy tým, ktorí jej prispejú. Ide o jeden z najúspešnejších symbolov, keď na Deň narcisov sa moderátori všetkých televízii ani neopovážia objaviť na obrazovke bez pripnutého kvetu.

Oproti narcisu je nezábudka ešte len na začiatku cesty do širokého povedomia. Jej misia však nie je o nič menej dôležitá: Dni nezábudiek poukazujú na duševné zdravie.

Amyotrofická laterálna skleróza má tiež kvetinový symbol: nevädzu, symbolizujúcu nezlomnosť a nádej.

Sivé stužky možno nie sú tak ľahko dostupné, preto je pre Parkinsonovu chorobu vyhradený aj tulipán.

Belasý motýľ upozorňuje na problémy ľudí trpiacich svalovou dystrofiou.

Samotný motýľ odkazuje na „chorobu motýlích krídel“. Epidermolysis bullosa je zriedkavé vrodené ochorenie, pri ktorom sa pacientovi tvoria pľuzgiere na koži už len pri trení.

Ostatné

Autizmus
Foto: GettyImages

Skladačka – puzzle – sa stala kontroverzným a nejednotne prijatým symbolom autizmu. Odporcovia jej totiž vyčítajú, že evokuje niečo, čo treba riešiť, prípadne že ľudia s autizmom sú neúplní. Niektoré organizácie preto používajú dúhový znak pre nekonečno.

Kráľovská koruna na prvý pohľad nevyzerá ako symbol spájajúci sa s nejakým ochorením. No ide o kráľovskú chorobu – hemofíliu. Vďaka obmedzenému počtu možných partnerov a úzkostlivo stráženej „čistote“ rodokmeňa sa často vyskytovala v kráľovských rodoch. Najznámejšou nositeľkou génu hemofílie bola britská kráľovná Viktória.

Dlane namaľované na tvári môžete vidieť počas Dňa zriedkavých chorôb v posledný februárový deň. Ruky majú symbolický význam: pacienti trpiaci zriedkavými ochoreniami sa takto „hlásia“, aby ich bolo vidno. Pre sympatizantov to zase znamená držať ich za ruku na znak pomoci a podpory.

Belasý kruh, alebo podľa správnosti skôr kružnica, je zase symbolom pre diabetes mellitus.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať