Najčastejší dôvod odchodu lekárov a medikov do zahraničia: zlé vybavenie nemocníc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko_odchod.jpg
Foto: Pixabay.com

AKTUALIZOVANÉ – Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky predstavila strana SPOLU – občianska demokracia. Plat nie je najdôležitejším kritériom odchodu.

Najčastejším dôvodom odchodu lekárov a medikov do zahraničia je zlé vybavenie nemocníc. Vyplýva to z prieskumu, ktorého výsledky predstavila strana SPOLU – občianska demokracia na utorkovej tlačovej besede.

Z prieskumu okrem iného vyplýva, že plat nie je najdôležitejšou príčinou odchodu. U študentov sa umiestnil na piatom a u lekárov na siedmom mieste.

Nespokojní lekári aj medici

Expert SPOLU na zdravotníctvo Oskar Dvořák v spolupráci so sekciou mladých lekárov Českej lekárskej komory zozbieral názory 500 slovenských lekárov a medikov, ktorí zo Slovenska odišli, alebo to plánujú. Tretinu z respondentov tvorili študenti a dve tretiny pracujúci lekári.

Medici skôr vnímali ako problém zlé možnosti profesijného vzdelávania, nespokojnosť s prístupom vlády a korupciu.

Lekári pred plat zaradili aj nedostatočné zamestnanecké podmienky a nekompetentné vedenie nemocníc.

„Často lekári uvádzajú, že problémom je napríklad zladenie osobného života s profesionálnym,“ povedal Dvořák.

Navrhujú štyri opatrenia

Na základe prieskumu strana stanovila štyri základné opatrenia, ktoré by sa mali podľa nej realizovať.

Vláda by mala zmodernizovať budovy a nemocničné prístroje. Mala by tiež vyberať odborne zdatných manažérov, ktorí by riadili nemocnice.

Strana SPOLU ďalej navrhuje zaviesť zásluhovosť v odmeňovaní. To znamená, že ten, kto má dlhú službu, musí za ňu byť aj zaplatený.

Štvrtým opatrením je skvalitnenie, sprístupnenie a zjednodušenie vzdelávania a atestácií. Mladým lekárom niekedy nie je dovolené ani splniť podmienky atestácie, uviedol Dvořák.

„Toto sú riešenia, ktoré prichádzajú priamo od lekárov. Ak chceme vyriešiť ich odchody do zahraničia, tak ich musíme začať počúvať,“ uzavrel.

Predseda strany Miroslav Beblavý na besede reagoval aj na zvýšenie platov sestier, ktoré avizovali minister financií Peter Kažimír a a ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Strana podľa neho víta zvýšenie platov, keďže sestry za lekármi v odmeňovaní zaostávajú a rozdiel je neúnosný. Problémy lekárov a sestier spája riadenie nemocníc, upozornil Beblavý.

MZ: Chceme motivovať

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR hľadá riešenia, ako motivovať absolventov lekárskych fakúlt, aby zostali na Slovensku.

Odvolalo sa tiež na informácie Inštitútu zdravotnej politiky, z ktorých vyplýva, že 82 % absolventov medicíny zostáva na Slovensku.

Rezort zdravotníctva pripomína, že do nemocníc idú v posledných rokoch masívne investície. V roku 2017 aj v roku 2018 sa nemocnice mohli uchádzať každý rok spolu o približne 70 miliónov eur a budúci rok to má byť ešte vyššia suma – 100 miliónov eur.

Tieto peniaze môžu investovať do rekonštrukcie, modernizácie či nového prístrojového vybavenia, čím sa zlepšujú aj pracovné podmienky pre zdravotníkov.

Spolupracujú s ministerstvom školstva

„Problematiku ako takú intenzívne riešime v pravidelných intervaloch s ministerstvom školstva a hľadáme kroky a riešenia ako podmienky na slovenskom trhu nastaviť tak, aby absolventi fakúlt neopúšťali slovenský trh práce,“ doplnilo ministerstvo.

Jedným z krokov ako chce MZ zvyšovať počet lekárov, je zvýšenie počtu novoprijatých študentov na lekárske fakulty.

Tie prijmú aj študentov, ktorí úspešne absolvovali prijímacie skúšky, no skončili pod čiarou. MZ zároveň hľadá spôsoby a riešenia, ako v čo možno najkratšom termíne navýšiť počet študentov aj v odbore ošetrovateľstva.

Lekári v regiónoch

Ďalším z krokov rezortu je rezidentský program, ktorého cieľom je dostať chýbajúcich odborníkov najmä do regiónov, kde sú najviac potrební.

Doteraz ho ukončilo 81 absolventov z oblasti všeobecného lekárstva a pediatrie, tento rok plánujú program rozšíriť aj o jednotlivé špecializácie.

„Na základe rokovaní so samosprávnymi krajmi, poskytovateľmi a odbornými spoločnosťami budeme vyhodnocovať potrebu zaradenia ďalších špecializácií do rezidentského štúdia,“ upresnilo ministerstvo.

Pomoc zo zahraničia

Systémovým krokom na zvýšenie počtu lekárov je podľa MZ aj zjednodušený vstup pracovníkov zo zahraničia na slovenský pracovný trh. Zjednodušujú sa administratívne podmienky pre lekárov, ako aj pre sestry.

Nemocnice sa môžu uchádzať aj o peniaze z eurofondov a investovať ich do oblastí, ktoré sú pre zdravotníkov a pacientov najviac potrebné.

Nemocniciam sa tiež dodáva nová prístrojová technika, kde sa vďaka centrálnemu obstarávaniu a dvojkolovej elektronickej aukcii nakupuje s výraznými úsporami. Do nemocníc zároveň pribudne viac ako 8 000 nových postelí pre pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSPOLU – občianska demokracia