Na nadmerné užívanie alkoholu zomrie na Slovensku viac mužov ako žien. Na jedno takéto úmrtie ženy totiž pripadá 7,5 úmrtí mužov. Vyplýva to z výskumu odborníkov z martinského Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz na Univerzite Komenského (UK).
Ako priblížila hovorkyňa UK Lenka Miller, takmer polovica (46,5 percenta) úmrtí na následky požitia alkoholu sa udeje v domácnosti, a to najčastejšie počas jesenných a zimných mesiacov.
Ženy sa už tak neskrývajú
K úmrtiam dochádza často cez víkend. Za najrizikovejšiu skupinu označila ľudí vo veku 40 až 50 rokov.
Dôsledky nadmerného pitia, do ktorých patria nielen ním vzniknuté choroby, ale aj úrazy, sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí vo svete.
Nová štúdia šokuje. Infekcia spôsobená SARS-CoV-2 môže viesť k drastickému zníženiu plodnosti u mužov
Odborníci však v súčasnosti vnímajú stúpajúcu tendenciu nadmerného pitia žien. Ako vysvetlila Miller, od začiatku 90. rokov sa ženy od skrytého domáceho alkoholizmu začali presúvať do krčiem a terás.
„Negatívnym dopadom je zvýšená úmrtnosť žien končiaca dopravnými nehodami, podchladením či utopením počas presunu domov,“ uvádza Ľubomír Straka z Ústavu súdneho lekárstva a medicínskych expertíz Jeseniovej lekárskej fakulty UK a Univerzitnej nemocnice v Martine.
Negatívne prvenstvo
Upozornil tiež, že Slovenky sú najmenej informované o takzvanom teratogénnom účinku alkoholu na ľudský plod počas tehotenstva.
Mnohé slovenské ženy podľa neho nevedia, že v tehotenstve nesmú piť alkohol. Miller dodala, že Slovensko si v rámci krajín Európskej únie (EÚ), v tomto drží prvenstvo.
Slovensko už od mája nebude výnimkou. Cannabidiol vyradia zo zoznamu psychotropných látok
Na Slovensku je priemerná ročná spotreba čistého alkoholu u ľudí nad 14 rokov, a to vrátane tých, ktorí abstinujú, 11,1 litra. V porovnaní s celoeurópskym priemerom je to o 1,3 litra viac.
Z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie vyplýva, že ročný výskyt závislosti v slovenskej populácii nad 14 rokov je približne 5,5 percenta.
Rizikom je aj domáca výroba
Prevažne ide o mužov. Avšak spolu s ľuďmi s problematickým pitím alkoholu sa môže hovoriť o 10 percentách populácie staršej ako 15 rokov.
Miller poukázala, že odborníci z UK monitorujú aj rizikovosť domácej produkcie destilátov. Doma vyrábané destiláty majú totiž spravidla viac toxických látok, akými je napríklad metanol.
Smutné prvenstvo. Rakovina prsníka sa dostala na čelo celosvetového rebríčka
Vysvetlila, že tieto látky vedú k častejším prípadom poškodenia organizmu, a to predovšetkým cirhózou pečene. S užívaním alkoholu sa tiež spájajú aj psychické ťažkosti.
Suché mesiace
K abstinencii vyzývajú Slovákov aj aktuálne kampane „suchý január“ či „suchý február“. Ich cieľom je zvýšiť povedomie o škodlivosti pitia alkoholu.
„Podobné kampane môžu ľuďom poskytnúť cenné informácie o tom, aký je ich vlastný vzťah k užívaniu alkoholu,“ poznamenal psychológ Michal Hajdúk.
Podľa Miller výskumy ukázali pozitívny vplyv na zdravie aj pri takejto krátkodobej abstinencii. Dodala, že s pitím vďaka podobným kampaniam skončí približne polovica účastníkov.