Na Ukrajine sa objavil záškrt, slovenskí epidemiológovia spozorneli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
záškrt
Foto: ilustračné, Getty images

Na Ukrajine sa vyskytlo doteraz dvadsať prípadov ochorení na záškrt. Ako informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková, nie je vylúčené, že počet prípadov môže vzhľadom na infekčnosť ochorenia ešte rásť.

Na Slovensku evidujeme v roku 2019 zatiaľ jeden laboratórne potvrdený prípad ochorenia z okresu Sabinov. Išlo však o kožnú diftériu, variant záškrtu spôsobený rovnakou baktériou, no prejavujúci sa na koži.

Myslite aj na možnosť záškrtu, upozorňujú lekárov

Hoci nás ukrajinské orgány verejného zdravotníctva oficiálne nekontaktovali, ÚVZ a príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike majú informácie o aktuálnej epidemiologickej situácii na Ukrajine.

Naši epidemiológovia sú v kontakte so slovenskými lekármi v spádových okresoch,“ uistila Račková. Lekári by mali preveriť stav zaočkovanosti populácie proti záškrtu.

Lekárov rovnako informujú, aby pri vyšetrovaní chorých uvádzajúcich pobyt na Ukrajine alebo pobyt v blízkosti slovensko–ukrajinských hraníc mysleli na toto ochorenie a správne ho liečili,“ zdôraznila hovorkyňa.

Pripravení aj na epidémiu

Ak by na Ukrajine počet ochorení prerástol do epidémie, príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR prijmú v spádových okresoch ďalšie adekvátne a bezodkladné opatrenia na zamedzenie prenosu ochorení na záškrt z pohraničných oblastí Ukrajiny na Slovensko.

Očkovanie proti záškrtu je na Slovensku povinné. Proti ochoreniu sú deti očkované v rámci pravidelného povinného očkovania v 3., 5. a 11. mesiaci života, preočkované v 6. a 13. roku.

Povinné preočkovanie proti záškrtu sa týka aj dospelých – vykonáva sa v 30. roku života a ďalej každých 15 rokov. Očkovací status proti záškrtu je možné preveriť u svojho všeobecného lekára v zdravotnej dokumentácii.

Záškrt

Známy aj ako diftéria, je akútne infekčné ochorenie. Nákaza sa prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu. Inkubačný čas je 2 až 5 dní.

Prameňom pôvodcu nákazy je chorý človek. Infekčný proces sa prevažne lokalizuje v hrdle, na mandliach, niekedy v nose, občas na koži či spojivkách.

Ide o zápalový proces na slizniciach sprevádzaný tvorbou „pablán“, zdurením lymfatických uzlín, vysokou teplotou.

Ochorenie má ťažký priebeh, poškodzujú sa nervy, čo spôsobuje ochrnutie hlasiviek a prehĺtacích svalov. Ochorenie máva často komplikovaný priebeh, a to najmä zápalom srdcového svalu, obrnou mäkkého podnebia, iných svalov a poškodením obličiek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daša Račková
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR