Kardiovaskulárne ochorenia si u nás ročne vyžiadajú takmer 24 tisíc ľudských životov. Až 3 300 pacientov z toho zomrie na chronické srdcové zlyhávanie, čo je 2,5-násobne viac ako v roku 2005.
Napriek tomu ich Slováci výrazne podceňujú. V stredu o tom médiá informovala Slovenská kardiologická spoločnosť (SKS).
Kardiológovia začnú v tomto roku kampaň s pojazdnou ambulanciou
Spomedzi kardiovaskulárnych ochorení má najhorší trend srdcové zlyhávanie. Zomrie naň každý deň deväť pacientov.
Trojnásobne sa od roku 2005 zvýšil aj počet hospitalizovaných pacientov s touto diagnózou. Na srdcové zlyhávanie je ich ročne hospitalizovaných až 26-tisíc.
Video: Umelé srdce zachraňuje život pacientom pred transplantáciou
Slovenská kardiologická spoločnosť preto v tomto roku spúšťa projekt Autom na ceste k vášmu srdcu. Má za cieľ zachytiť pacientov s kardiovaskulárnym rizikom a upozorniť na dôležitosť prevencie kardiovaskulárnych ochorení.
Kardiologická spoločnosť sa rozhodla navštíviť vybrané regióny Slovenska špeciálne upraveným autom, ktoré bude vnútorne vybavené ako kardiologická ambulancia.
Verejnosť si ich nespája s rizikom smrti
„Je pravda, že vďaka medicínskemu pokroku dnes vieme lepšie liečiť ochorenia srdca a ciev, na druhej strane sú to práve kardiovaskulárne ochorenia, ktoré sa výrazne podieľajú na štatistikách úmrtnosti na Slovensku. Vo svojej klinickej praxi sa často stretávam s tým, že pacienti si nepripúšťajú, že na ochorenie srdca môžu zomrieť a výrazne podceňujú prevenciu,“ povedala predsedníčka pracovnej skupiny pre srdcové zlyhávanie pri Slovenskej kardiologickej spoločnosti a primárka oddelenia zlyhávania a transplantácie srdca z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave Eva Gonçalvesová.
Otestujte si srdce, vybehnite po schodoch
Ako konštatovala, jeden zo štyroch pacientov je opakovane hospitalizovaný pre srdcové zlyhávanie do 30 dní po prepustení z nemocnice. Jeden pacient z desiatich do 30 dní po prepustení z nemocnice zomrie.
No aj napriek tomu, že viac ako polovica populácie nad 40 rokov trpí kardiovaskulárnymi ochoreniami, verejnosť si ich nespája s rizikom smrti.